Evde Tavuk İskender

Yayınlanma Tarihi: 24 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 30 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Tavuk birçok yemek tarifi ve pişirme şekli olan bir hayvansal protein deposudur. Tavuğun yağlı kısımları, kızartma yemeklerine elverişli iken yağsız göğüs kısımları da her türlü sote ve fırın yemeği yapımında kullanılmaktadır. Dışarıda sıklıkla tükettiğimiz bir yiyecek olan tavuk İskender ya da tavuk döner aslında çok az malzeme ile evde de yapılabilir. Evde yapılan her yemek gibi tavuk iskender de oldukça sağlıklı ve besleyici olmaktadır. Bu sebeple de genelde evde yapılması daha uygun ve pratiktir. Yanında isterseniz pide ve yoğurtlu sos ile isterseniz de patates kızartması ile servis edebileceğiniz bu yemek için işte gerekli malzemeler.

Tavuk İskender için Malzemeler:

  • 500 gr tavukgöğsü
  • 1 yemek kaşığı kırmızı tatlı toz biber
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 4 adet küçük çintme pide
  • 1 su bardağı süzme yoğurt
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ

Tavuk İskender Yapılışı:

1Tavukgöğüsleri bütün olarak suya atılır ve yaklaşık 10 dk. kaynayan su içinde haşlanır. Göğüsler haşlanan su içinde tamamen pişmemeli fakat düzgün kesilebilir bir kıvamda yumuşamalıdır.

2Yumuşayan göğüs etleri bir kesme tahtasına alınır ve keskin bir bıçak eşit kalınlıkta olacak şekilde mümkün olduğunca ince dilimler halinde kesilir. Dilimler geniş bir karıştırma kabında biriktirilir ve üzerine baharatlar serpilerek hafif bir biçimde karıştırılır.

3Karıştırılan tavukgöğsü dilimleri altına yağlı kağıt koyulmuş bir fırın tepsisine birbirine değmeyecek şekilde dizilir.

4Dilimlerin üzerine kaşık yardımı ile sıvı yağ gezdirilir ve 180 derecede tavuk dilimleri kızarana kadar pişirilir.

5Pide ve süzme yoğurt ile servis yapılır.

Afiyet olsun

Evde Tavuk İskender Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Evde Tavuk İskender
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

24 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...