Haşhaş Kebabı

Yayınlanma Tarihi: 13 Haziran 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: –
Pişme süresi: –
Kaç Kişilik: –

Haşhaş kebabı Güneydoğu bölgesinin bir kebabıdır. İsmine haşhaş kebabı denmiş ama yaparken haşhaş kullanıldığını sanmayın. Haşhaş kebabı yapmak için eğer kuzu etinin boşluk kısmını kullanırsanız daha lezzetli olacaktır.

Malzemeler

  • 1 buçuk kilo kuzu eti
  • 10 tane yeşil soğan
  • 1 demet maydanoz
  • 1 tane limon
  • Bir miktar tuz

Yapılışı

1Tabii haşhaş kebabı mangalda yapılacağından önce kömür ve kebap şişlerini hazır etmeniz gerekir. Aslına bakarsanız et parça olarak alınır ve mutfakta bıçak kıyması haline getirilir. Ancak buna gücünüz yetmiyorsa iri çekilmiş kıyma eti kullanın.

2Yeşil soğan ve maydanozu ayıklanıp yıkadıktan sonra ince ince kıyın. Üzerine limon suyu sıkıp bir kenara bırakın.

3Sonra etin üzerine tuz ilave edip iyice karıştırın. Avucunuza yumurta büyüklüğünde bir parça et alın ve şişe geçirin. Sıkıştırarak şişe iyice yapıştırın. Bunu yaparken şişler sıcak olmamalıdır. Eğer şişler sıcak olursa et kendini çabuk bırakır. Bu yüzden etin de soğuk olmasına dikkat edin. Haşhaş kebabının şişlere geçirilmesi ve pişirilmesi ustalık ister.

4Mangalı yakarak hazır edin. Alevi geçtikten sonra şişleri üzerine koyun. Etleri sık sık çevirerek pişirin. Eğer bir yüzü pişsin sonra çevireyim derseniz hata ederseniz, etler birbirini tutmaz ve parçalanmaya başlar.

5Pişen haşhaş kebabı, önceden hazırlanmış limonlu maydanoz ve soğan karışımı ile birlikte servis yapılır. İstenirse dürüm yapılarak da yenebilir.

Haşhaş Kebabı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Haşhaş Kebabı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

13 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...