Havuç Tarator

Yayınlanma Tarihi: 30 Temmuz 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 15 dakika
Pişme süresi: 5-10 dakika
Kaç Kişilik: 3-4 kişilik

Özellikle et yemeklerinin yanına çok yakışan ve enfes bir lezzete sahip olan havuç tarator yemeklerin yanında vazgeçilemez bir meze olarak yerini alıyor. Ayrıca havuç tarator hazırlanırken kullanacağınız malzemelerin hafif içerikli olmasına göre de çok az kalori içerdiğini ve bir o kadar da lezzetli bir meze olduğunu söyleyebiliriz.

Havuç tarator hazırlanırken, taratoru yiyecek kişilerin damak tatlarına göre mayonez ve yahut da ceviz ilaveleri yapılabilir. Fakat bu noktada belirtmek gerekir ki mayonez ilavesi yapılan havuç taratorun içerdiği kalori miktarı da bir o kadar artacaktır. Bu noktada birçok farklı tarator tarifi bulunur. Sizler de kendinize ve damak tadınıza en uygun havuç tarator tarifi tercihinde bulunarak özellikle et yemeklerinizin yanına enfes bir meze hazırlayabilirsiniz.

Havuç tarator hazırlanması için gerekli malzemeler:

  • 4 adet havuç
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 diş sarımsak
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 1 kase yoğurt
  • Yarım çay bardağı su
  • ve isteğe göre yeterli miktarda mayonez

Havuç taratorun yapılışı:

1Öncelik ile en başta havuçlar güzelce yıkanmalı ve ardından soyulmalıdır. Bu işlemden sonra havuçlar bir kaba rendelenmelidir. Sonrasında ise sarımsaklar tavaya küçük küçük doğranır ve tavaya sıvı yağ da eklenerek sarımsaklar sotelenir. Belirtmek gerekir ki bu noktada kullanılan sıvı yağ olarak zeytinyağı tercih edilmesi hem lezzet açısından hem de sağlık açısından sizin için daha faydalı olacaktır. Sotelenen sarımsakların üzerine rendelenmiş olan havuçlar da ilave edilir ve üzerine yeterli miktar da tuz da ilave edilerek karıştırılır ve tavanın kapağı kapatılarak havuçlar yumuşayıncaya dek pişmeye bırakılır. Tüm bu işlemlerde sonra havuçlar soğumaya bırakılır ve soğuduktan sonra da üzerine yoğurt ve isteğe bağlı mayonez ilavesi de yapıldıktan sonra enfes havuçlu taratorunuz hazır.

Afiyet olsun.

Havuç Tarator Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Havuç Tarator
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)

Yorumlar

28 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...