Haydari Mezesi

Yayınlanma Tarihi: 30 Mart 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 30 Dakika
Pişme süresi: 0 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Soğuk mezeler soframızı süsleyen tamamlayıcı yemeklerdir. Bu tamamlayıcı yemeklerin genelde olmazsa olmazlarının başında peynir ve yoğurt gelir. Bu iki süt ürününden vazgeçmeyenlerin severek hazırladığı meze ise haydaridir. Haydari tok olanı bile acıktıran cinsten her yemeğin yanına yakışan en güzel mezelerden biridir. Yapımın kolay olması ise bu tarifi eşsiz kılan nedenlerden biridir. Herkesin zevkle yediği davet sofralarının vazgeçilmesi soğuk meze için gereken

Malzemeler

  • 100 gr beyaz peynir
  • 2 su bardağı süzme yoğurt
  • 3 yemek kaşığı taze nane
  • 2 diş sarımsak
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz
  • Üzeri için zeytinyağı, nane, salatalık, ceviz
  • İsteğe bağlı olarak üzerine salatalık yerine pancar turşusu da eklenebilir.

Haydari Mezesi Yapılışı

1Bu meze yapımı için en önemli püf nokta tüm malzemelerin günlük ve taze olmasıdır. Derin bir kase alıyoruz 100 gr peyniri ezerek tarifi gerçekleştirmeye başlıyoruz.

2Ezilen peynirin üzerine önceden hazır ettiğimiz 2 bardak süzme peynirini katıyoruz ve iyice birbirine karışmasını sağlıyoruz.

3Ayrı bir tezgahın üzerinde 2 diş sarımsağı kıyıyoruz aynı şekilde taze naneleri de ince doğrayıp karışıma ekliyoruz. Üzerine 2 yemek kaşığı has zeytinyağını ve tuzumuzu gezdiriyoruz.

4Tüm malzemelerin birbirine geçtiğinden iyice emin oluyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz.

5Oluşan kıvamı derin bir servis tabağına alıyoruz. Servis tabağımızın kenarlarını soyduğumuz salatalıkları ince ince keserek süslenir. Süslenen haydarinin son rötuşları için üzerine zeytinyağı gezdirilir. Nane ve pul biber istenilen miktarda üzerine eklenir. Ayrıca bir tat vermesi içinde 2-3 adet ceviz kıyılır ve en üste süslenir. Salatalık ile süslemek istemeyenler için pancar turşusu diğer bir alternatiftir. Meze servise hazırdır.

Haydari Mezesi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Haydari Mezesi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

30 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...