Kuzu Tandır Kebabı Düdüklü Tencerede

Yayınlanma Tarihi: 7 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 15 Dakika
Pişme süresi: 1.5 Saat
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Geleneksel Türk mutfağının en iyilerinden olan tandır kebabı, herkes tarafından çok sevilen ve afiyetle yenilen bir yiyecektir. Bu mükemmel lezzeti evlerinize taşımak, aslında sandığınızdan çok daha kolay. Evet evlerimizde tandır yok belki ama bir düdüklü tencere herkesin mutfağında vardır değil mi? Öyleyse hemen kolları sıvayalım ve mutfağa geçelim. Hep birlikte düdüklü tencerede tandır kebabı pişirelim. Hem de yapılışı o kadar kolay ki, tarifi bir kez denedikten sonra mutfağınızın başrol oyuncularından biri haline gelecek.

Düdüklü Tencerede Tandır Kebabı İçin Malzemeler

  • 1 kilo kemiksiz but eti
  • Yarım su bardağı zeytinyağı
  • 1 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı kekik
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
  • İsteğe bağlı bir tutam biberiye
  • Bir tutam tuz

Düdüklü Tencerede Tandır Kebabının Yapılışı

1Pişirme işlemine geçmeden önce etin marine edilerek bir gece buzdolabında bekletilmesi gerekiyor. Bunun için derin bir kapta zeytinyağını, kekik pul biber, karabiber ve biberiyeyi karıştırın. Eti bu karışımın içerisine alın ve iyice bulayın. Karışımın, etin her yerine sürüldüğünden emin olun. Daha sonra bu kapla birlikte üzerini kapatarak buzdolabına koyun ve bir gece bekletin.

2Ertesi gün marine olan eti, buzdolabından çıkararak tuz serpin. Zeytinyağlı sosu ile birlikte düdüklü tencerenin içine alın. Suyunu da koyduktan sonra düdüklü tencerenin kapağını kapatın. Orta ateşte pişirmeye bırakın.

3Düdüklü tencerenin sesi çıkmaya başladığında düdüğü kapatarak, ocağı kısın. Ya da en küçük ocağın kısık derecesinde pişirmeye devam edin. Bu şekilde 1.5 saat kadar piştiği zaman tarifimiz hazırdır.

4Tencerenin kapağını, basıncı iyice çıktıktan sonra açın. Dilerseniz tencereden alınca etleri biraz kızartabilirsiniz.

Kuzu Tandır Kebabı Düdüklü Tencerede Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kuzu Tandır Kebabı Düdüklü Tencerede
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
11stargraygraygraygray Based on 1 Review(s)

Yorumlar

7 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...