Nefis Portakal Reçeli Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 27 Aralık 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 dakika
Pişme süresi: 40 dakika
Kaç Kişilik: 10-12 kişilik

Kimisi reçelsiz kahvaltı sofrası düşünemez. Taze mevsim meyveleriyle yapılan reçellerin tadına doyum olmaz. Renkleri kadar kokuları da muhteşem olan reçeller, ekmeğin yüzünü güldüren en özel tatlardır. Akla gelebilecek hemen her tür meyve hatta sebzeden reçel yapılabilir. Ama bazı reçeller klasik tatlar haline gelmiştir. Reçel denildiğinde akla ilk onlar gelir. Bu reçelleri çilek, vişne, kayısı ve portakal olarak sıralayabiliriz. Reçel yapımı da en az reçel yemek kadar keyifli bir süreç. Reçeli kaynatmak, reçel yapımı esnasında ortaya saçılan enfes şeker yanığı ve meyvemsi kokular. O güzelim berrak ve ışıltılı reçellerin kavanozlardan dışarı saçtığı parlaklık. Gelin bugün kış meyvelerinin en güzellerinden birisi olan portakaldan portakal reçeli  yapalım, kavanozlara pay edelim ve yaz sıcağında o mis gibi kokan kış portakallarının aromasıyla dolu reçellerden yiyelim.

Nefis Portakal Reçeli Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 kilogram portakal
  • 1 kilogram toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
  • 3 bardak su
  • Reçelin kaynarken köpüklenmesini önlemek için 1 çay kaşığı kadar tereyağı

Portakal Reçeli Yapılışı

  1. Portakalların kabuklarını hafifçe rendeleyin ve kaynayan suya atarak kabuklar çatlayana kadar haşlayın. Bu işlem, portakalların acısının gitmesini sağlayacaktır.
  2. Sudan aldığınız portakal kabuklarını istediğiniz büyüklükte doğrayın.
  3. 3 bardak suyu bir tencereye alın, toz şekeri kaynatın ve şeker eridiğinde portakalları ve tereyağını da içine atıp kaynatmaya devam edin.
  4. Ocağı kapatmadan 10 dakika evvel tencereye limon tuzunu da atın ve hafifçe karıştırın.

Portakal reçeliniz hazır. Temiz kavanozlara hava almayacak şekilde doldurup muhafaza edebilirsiniz. Reçel yapımındaki püf noktalarına dikkat ettiğiniz sürece nefis reçeller yapabilirsiniz.
Afiyet olsun.

Nefis Portakal Reçeli Yapımı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Nefis Portakal Reçeli Yapımı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

27 Aralık 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...