Sade Kek

Yayınlanma Tarihi: 29 Aralık 2016 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 15 Dk
Pişme süresi: 40 Dk
Kaç Kişilik: 8-10

İlk kek yapma serüveni genellikle anneye sürpriz yapma isteği ile başlar. Anne evde yokken yapılan hele bir de ilk deneme olmasına rağmen kıvamı ve şekli son derece nizami olan kek, yapana da, sürpriz yapılan kişiye de mutluluk verir. Öğün aralarında çayın kahvenin yanında illa ki atıştırılacak bir eşlikçi arayanlardansanız, kek biçilmiş kaftandır. Kekin her çeşidi var ama en çok sevilen çeşitlerden birisi de sade kek, ya da diğer isimleriyle normal kek, beyaz kek, kimisine göre ise düz kek. Kim ne derse desin ev yapımı kek kadar sıcak, içten ve samimi bir kek çeşidi olamaz. Pişerken fırından çıkan mis gibi kek kokusu evin içini doldurmakla kalmaz, nazlı nazlı tüm apartmanı dolaşır hatta açık pencerelerden tüm sokağa sızar. Kek kokusu alabildiğine baştan çıkartıcı, mutluluk verici, insana kendini evinde hissettiren bir etkiye sahiptir. Kimisi karışık tatlardan, kesif çikolata, kakao, meyve aroması gibi tatlardan hoşlanmaz da sade kek sever. Basit kek tarifi ya da normal kek tarifi olabildiğince kolay ve pratiktir. Evde hazırda fazla malzeme yoksa bile hızlıca yapılabilir. Basit sade kek tarifi bazı damaklar için önceliklidir, tercih sebebidir. Kolay kek tarifleri sade tariflerle başlar ve malzeme eklendikçe biraz daha çeşitlenir.

Şimdi eğer ilk kez kek yapmayı deneyecekseniz, işe en temel, en sade tarafından,  normal kek ya da adı üzerinde sade kek yapımı ile başlayabilirsiniz. Dilerseniz başlangıç olarak sade kek tarifleri içinde en temel olanını verelim ve ilk denemede en kolayında işe başlayın. Gözünüz korkmasın. Kek tarifi sade olduğunda daha da kolaydır.

Kek yapmak için gerekli malzemeler elinizin altındaysa işe başlayabilirsiniz. O halde önce sade kek malzemelerini sayalım ve ardından sade kek tarifine geçelim

Sade Kek Malzemeleri

  • 2.5 su bardağı un
  • 3 adet yumurta
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı süt
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 1’er paket kabartma tozu ve vanilya

Sade Kek Nasıl Yapılır

1Adım 1 – Her zaman en mükemmel keklerin ilk kriteri olan yumurta ve şekeri çırpmakla işe başlayın. Kek yapılışında ilk adım toz şekerle yumurtaların el mikseriyle köpürene kadar çırpılmasıdır. Bu işlem adete kekin anayasasının ilk maddesidir.

2Adım 2 – Çırptığınız yumurtalara ve şekere diğer malzemeleri de ilave edin biraz daha çırpın.

3Adım 3 – Unu kaba eklemeden önce elekten geçirmek, kekin dokusunun pürüzsüz olmasını ve çok daha iyi kabarmasını sağlar. Unu da eleyerek malzemelere katın ve tüm malzemeleri bir kez daha karıştırın.

4Adım 4 – Kek hamuru hazır. Şimdi sırada keki kalıba dökme işlemi var. Kalıbın içine 2 tatlı kaşığı kadar sıvı yağ döküp kağıt peçeteyle kalıbın her yerine sıvayarak dağıtın ve kek hamurunu yavaşça kalıba alın.

5Adım 5 – Önceden ısıtılmış 160 derecelik fırına kek kalıbını yerleştirin ve keki, ilk 20 dakika fırının kapağını hiç açmadan yaklaşık 40 dakika pişirin.

6Adım 6 – Kekin içi pişti mi pişmedi mi test etmek için kuru bir kürdanı keke saplayın. Kürdan kuru çıkarsa kekiniz pişmiş demektir.

7Adım 7 – Fırından aldığınız kalıbı bir tepsiye ters çevirin ve öylece bırakın. Kalıp sıcakken çıkarmaya çalışırsanız kek parçalanabilir.

8Adım 8 -Kek soğuduktan sonra kalıbı yavaşça çekin ve kekinizi dilimlere ayırın. Basit kek yapımı gerçekten de bu kadar basit.

Sade kek yapımı ya da yaygın adıyla normal kek tarifi ilk kez kek yapacaklar için cesaret verici nitelikte ve oldukça lezzetli.

Afiyet Olsun.

Sade Kek Yapılışı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Sade Kek
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

19 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...