Tavuk İskender Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 30 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 15 Dakika
Kaç Kişilik: 1 – 2 Kişi

İskender denildiğinde pek çok kişi için akan sular durur. Mutfaklarda ekonomik davranmak isteyen hanımların ev halkını mutlu etmek için evde yapacağı tavuk iskender, tadına doyulmayacak bir yemek olacaktır.

Tavuk iskender tarifi malzemeleri

  • 1 tane tavuk göğsü
  • 2 ya da 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Yarım pide ekmeği
  • Karabiber, köri, pul biber ve tuz
  • Üzeri için :
  • Tereyağı
  • Salça
  • Sunum için :
  • Yoğurt

Tavuk iskender tarifi yapılışı

1Tavuk göğsünün ince ince doğranması donmamışsa zordur. Satın alırken ince şekilde dilimlettirilebilir ya da evde dondurucuda bekletildikten sonra kullanılabilir.

2Buzluktan çıkartılan tavuk göğsü parçası, bıçakla kesilebilecek kıvama gelinceye kadar bekletilir. Tam çözülmemesi ve sert yapısını koruması gerekir. Daha sonra incecik dilimler halinde bıçak yardımıyla kesilerek döner dilimleri elde edilir. Dilimlerin biraz uzun ve geniş olması iyi olur.

3Geniş bir kase alınarak zeytinyağı ve baharatlar içine döküldükten sonra malzemeler karıştırılır. Tavuk göğsü dilimleri de bu karışımın içine koyulup güzelce harmanlanır.

4Tavuk dilimleri kasenin içinde 30 dakika dinlendirilir. Sosun lezzetinin etlere geçmesi için gereklidir.

5Sürenin bitiminde geniş bir tava ocağa konularak, ocağın altı yakılır. Sonrasında tavaya yağ konulmadan sosla harmanlanan tavuk dilimleri tavaya teker teker konularak her iki tarafı da kızarıncaya kadar pişirilir.

6Tavuklar pişmeye devam ederken servis tabakları tezgaha konur ve pideler kesme tahtasında ufak dilimler halinde kesilerek tabaklara yerleştirilir. Tercihe göre tereyağıyla tavada kızartılarak kıtır ekmek elde edilebilir.

7Tavuklar pişmeye devam ederken ufak bir tava başka bir ocağa konulup içine tereyağı eklenir. Tereyağı eridikten sonra üzerine istenilen miktarda salça dökülerek güzelce kavurulur ve sos kıvamına gelecek kadar su ilave edilir. Ardından ocak kapatılır. Böylece sos hazırlanmış olur.

8Servis tabağına dizilen pidelerin üzerlerine pişen tavuk dilimleri yerleştirilir. Arkasından hazırlanan sostan da gezdirilip, tabağın yanına yoğurt eklenerek servis edilebilir. İsteyen közlenmiş ya da kızarmış biber de ekleyebilir.

Afiyet olsun.

Tavuk İskender Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
<iframe width="640" height="360" frameborder="0" src="//yemektarifi.web.tv/embed/odk8tzf5hdk?autoplay=1&mute=0" allowfullscreen="allowfullscreen"></iframe>
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

30 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...