Terbiyeli Et Haşlama Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 9 Temmuz 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 30 Dakika
Pişme süresi: 1 Saat
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Et şifa kaynağı bir besindir. Et, normal tencere de veya düdüklü tencere de haşlanabilir. Tabi düdüklü tencerede haşlanır ise daha kısa sürede pişecektir. Haşlanmış et ana yemeklerin vazgeçilmez lezzetlerindendir. Et haşlama her yemeğin yanına yakışan bir lezzettir. Et haşlama yapılırken isteğe göre içine sebze de eklenebilir. Bu tamamen kişinin damak zevkine kalmıştır. Ayrıca yemeğe aroma vermesi için kereviz sapı da eklenebilir. Et haşlama tarifi bir defa deneyenler sürekli yemek isteyecektir. Aklı başından alan bu tarif hangi malzemeler ile yapılır, nasıl servis edilir. Cevabı aşağıda.

Et Haşlama Tarifinin Yapımı için Kullanılan Malzemeler

  • 1 kg kemikli haşlamalık et
  • 1 diş sarımsak
  • 2 litre su
  • 1 adet soğan
  • İstenilen miktarda tuz
  • İstenilen miktarda karabiber
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ

Et Haşlama Tarifinin Yapımı

İlk önce haşlamalık olarak alınan etler soğuk su ile güzelce yıkanmalıdır. Daha sonra etler çelik tencerenin altına yerleştirilerek, ocağın en küçük gözünde kısık ateşte etler hafif sotelenene kadar pişirilir.

Daha sonra soğanların kabukları soyularak, pişerken dağılmaları için dört kenarına çizikler atılır ve tencerenin altındaki etlerin ortalarına koyulur.

Sarımsağın da kabuğu soyularak, bütün halde etlere eklenir. Suyunu da ilave edip, ilk önce yüksek ateşte kaynatılır. Kaynadıktan sonra altı kısılarak, yaklaşık 1- 1.5 saat boyunca etler haşlanır.

Etlerin pişip pişmediği çatal yardımı ile kontrol edilmelidir. Etler piştikten sonra tuz ve karabiber de istenilen miktarda ilave edilir. Daha sonra servis tabağına alınarak, servis edilir. Etlerin parlak olması için yemeğin içine 1 kaşık sıvı yağ eklenmelidir. Pişirilmiş olan etler sumak veya limon eşliğinde servis edilebilir.

Afiyet olsun.

Terbiyeli Et Haşlama Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Terbiyeli Et Haşlama Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

9 Temmuz 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...