Tokat Kebabı

Yayınlanma Tarihi: 18 Haziran 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 25 Dakika
Pişme süresi: 1 Saat
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Adından da anlaşılacağı gibi Tokat yöresine ait olan Tokat kebabı lezzetti ile oldukça fazla tercih edilmektedir. Kuzu eti ile yapılan bu yemek sebzelerin suyu ile pişirilerek lezzetli bir akşam yemeği olabilir. Patlıcan ve domatesin bolca yer aldığı bu yemekte sarımsak ile de lezzetlendirme yapılmaktadır. Yöreye ait en meşhur yemeklerden biri olduğu için bölgeye gidildiğinde mutlaka yenmesi gereken yiyecekler arasındadır.

Tokat Kebabı Malzemeleri

  • 500 gr kuzu eti
  • 3 adet patlıcan
  • 1 adet patates
  • 8 adet yeşil biber
  • 2 adet domates
  • 5 diş sarımsak
  • Tuz

Tokat Kebabı Yapılışı

1Kuzu eti büyük kuşbaşı şeklinde doğranır. Etlere tuz serpilir ve harmanlanır. Etler kemikli et şeklinde de tercih edilebilir. Böylece yemek pişerken kemik suyu ile de daha lezzetli olacaktır.

2Patlıcanlar ortadan ikiye bölünür. Acısının alınması için tuzlu suda patlıcanlar bekletilir. Daha sonra tepsiye dizilirken su süzülür ve tepsiye dizilir.

3Patates ince olacak şekilde dilimlenir. Yuvarlak olarak yapılabilir.

4Domatesler kabukları soyularak minik küp şeklinde doğranır. Üzerine tuz eklenerek karıştırılır ve sarımsaklar ortadan ikiye ayrılarak içerisine katılır.

5Fırın tepsisi içerisine önce et sonra patates ve patlıcan yan yana gelecek şekilde dizilir. Fırın tepsisi için güveç tepsiler tercih edilebilir.

6Malzemeler dizildikten sonra orta kısıma domates sosu dökülür.

7Yeşil biberler ve bir kaç sarımsak daha yemeğin üzerine koyulur. Hafif tuz serpilebilir.

8Önceden ısıtılmış 220 derece fırına verilir. Ortalama 1 saat boyunca sebze ve etin üzeri kızarana kadar pişirme işlemi yapılır. Daha sonra fırından alınarak sıcak şekilde servis edilir. Yanında pilav ya da soğuk içecek ikramı yapılabilir.

Tokat Kebabı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Tokat Kebabı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
3.51star1star1star1stargray Based on 2 Review(s)

Yorumlar

18 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...