Kakaolu Badem Ezmesi

Yayınlanma Tarihi: 12 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Özet
Puan Ver →
Yemek Adı
Kakaolu Badem Ezmesi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
no rating 0 Oy
kakaolu-badem-ezmesi-1
Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 15-20 Dakika
Kaç Kişilik: 2-4 Kişilik

Badem, hem son derece sağlıklı hem de lezzetli olan kuruyemişlerden bir tanesidir. Konduğu her tatlıya ayrı bir lezzet katan badem tek başına da son derece besleyici olan besinlerdendir. Bademin yalnızca keklerde ya da tatlılarda kullanılma zorunluluğu bulunmamaktadır. Badem ezmesi, bademin yoğun olarak hissedildiği ve başlı başına bir tatlı yerine geçecek sağlıklı bir tariftir. Tarif çocuklar ve diyette olan kişiler içinde uygundur. Bunun sebebi tamamen şekersiz olmasıdır.

Kakaolu badem ezmesi için malzemeler

  • 300 gram badem
  • 1/2 çay bardağı üzüm ya da keçiboynuzu pekmezi
  • 3 çorba kaşığı yağı azaltılmış kakao
  • 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi rendesi

Kakaolu badem ezmesi yapılışı

1Kakaolu badem ezmesi için ilk adım bademleri ezme için hazır hale getirmektir. Bunun yerine toz badem alınması da mümkündür fakat bademin evde hazırlanması çok daha sağlıklı olacaktır. Bunun için alınan kavrulmuş bademler rondoya konmalı ve toz halini alana kadar iyice çekilmelidir.

2Bademler içerisinde büyük parça kalmamalıdır. Bu sebeple bu adıma dikkat edilmeli ve tüm bademler eşit şekilde incelene kadar çekilmeye devam edilmelidir.

3Bu aşamadan sonra sıra ezmeyi hazırlamaya gelmektedir. Derin bir kaba alınan bademlerin üzerine ilk olarak kakao eklenmelidir. Yağı azaltılmış olan kakaolar çok daha sağlıklı olduğundan normal kakao yerine bu tarz kakaoların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

4İyice birbirine karıştırılan toz badem ve kakaonun üzerine yarım çay bardağı kadar üzüm pekmezi eklenmelidir. İsteğe bağlı olarak farklı pekmez çeşitlerinin kullanılması da mümkündür.

5El yardımı ile iyice karıştırılan ve hamur haline getirilen ezme ufak parçalara ayrılmalı ve her parça yuvarlandıktan sonra Hindistan cevizi rendesine bulanmalıdır.

6Tek tek Hindistan cevizi rendesine bulanan badem ezmeleri buzdolabında 1 saat kadar bekletilmeli ve daha sonra servis yapılmalıdır.

Kakaolu Badem Ezmesi Videosu

Yorumlar

12 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...