Çıtır Çin Mantısı

Yayınlanma Tarihi: 14 Kasım 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 25 Dakika
Kaç Kişilik: 6 Kişilik

Pek çok kültürce sevilen mantı çeşitlerinde, çıtır Çin mantısının yeri başkadır. Çin mantısı, Türk mutfağında en bilindik olan Kayseri mantısından farklı olarak, mantar ve marul içerir ve sonunda yassı bir biçimde katlanır. Yapılışı çok zor olmamasına rağmen, biraz uğraş ve özen gerektirir. Fakat bu uğraş ve özenin sonunda ortaya çıkan Çin mantısının lezzetinin, tüm bunlara değdiği görülür. Haşlama ve kızartma gibi ayrı yapım çeşitleri vardır. Haşlama da sevilse de, Çin mantısında daha çok kızartma tercih edilir. Bu tarifimizde kızartılarak sofralara lezzet katan çıtır Çin mantısı yapımı için gerekli bilgileri vereceğiz.

Çin Mantısı İçin Gerekli Malzemeler:

  • 900 gram un (yaklaşık 8 su bardağı)
  • 300 gram kıyma (harç için)
  • 2 su bardağı kadar taze soğan
  • 2 su bardağı kadar mantar
  • 3 su bardağı kadar marul
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • Karabiber
  • Tuz

Çin Mantısı Yapılışı:

1Mantının iç harcı için belirtilmiş olan taze soğan, mantar ve marul malzemelerini ince ince doğrayın.

2Marul doğrandıktan sonra suyu çıkartın, daha sonra diğer malzemeleri de ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra bu malzemelerle katı bir hamur elde edeceksiniz.

3Hamuru her biri küçük yuvarlaklar şeklinde olmak üzere parçalara ayırın daha sonra bu hamur parçalarını bir oklava yardımı ile oval olacak şekilde açın.

4Açılan hamur parçalarına, mantının iç malzemelerinden ikişer çay kaşığı kadar olmak üzere koyup üst taraflarından kapatın.

5Ürünleri derin bir tavaya dizdikten sonra üzerine yarısını kapatacak şekilde su ekleyin ve orta ateşte pişirmeye başlayın.

6Suyunu çekene kadar pişirdikten sonra sıvı yağı ekleyip kızartın. Pişirme süresinin sonuna doğru, mantıların alt taraflarının kızarmış olduğunu göreceksiniz. Dilerseniz soya sosu ile birlikte servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Çıtır Çin Mantısı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Çıtır Çin Mantısı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

14 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...