Sıkma Mantı Hamuru Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 4 Temmuz 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 dakika
Pişme süresi: 15 dakika
Kaç Kişilik: 4 ya da 5 kişilik

Hazırlaması oldukça zahmetli olmasına rağmen Türk mutfağında önemli bir yer tutan ve sevilen bir yemek çeşididir. Mantının kökleri Çin Mutfağına dayanır fakat ülkemizde mantı denince akla ilk olarak Kayseri gelir. Osmanlı mutfağında da önemli bir yer tutan bu yemek, Fatih Sultan Mehmet’in sabah sofrası için haftada beş gün pişirilirdi. II. Beyazıt döneminde de Topkapı sarayında pişirilen önemli bir yemektir. Osmanlı dönemindeki tek farkı bakliyatlar eklenerek pişirilmesidir. Kayseri mantısında en önemli şey olabildiğince küçük bükülmesidir. Kayseri mantısının olmazsa olmazı sumaktır. Mantı hamuru kişisel zevk ve isteğe göre öncesinde fırınlanabilir ya da haşlanabilir. Mantı hamuru nasıl yapılır? sorusuna cevap niteliğinde olan bu tarife göz atarak sofraların daha da şenlenmesi sağlanabilir.

Mantı Hamurunun Malzemeleri

  • 3,5 su bardağı un
  • 2 çay bardağından az ılık su
  • Tuz
  • 1 adet orta boy yumurta

Mantı Hamurunun Yapılışı

  1. Mantı hamuru için öncelikle bir karıştırma kabına yumurta eklenerek çırpılır. Daha sonra ılık su da ilave edilerek karıştırılır.
  2. Un ve tuz harmanlandıktan sonra un başka bir karıştırma kabına elenir. Unun hamur işlerinde elenerek kullanılmasında her zaman fayda vardır çünkü hem içindeki topaklar gider hem de un havalandırılarak hamurun kıvamının daha güzel olması sağlanır.
  3. Harmanlanan ve elenen un, yumurta ve su karışımına yavaş yavaş ilave edilerek çırpılır. Önce çırpma teliyle bu işlemin yapılması daha hamur biraz kıvam alınca el yardımı ile yoğurulduğu zaman el daha az batar.
  4. Hamur kıvam alana kadar yoğurulur ve istenilen kıvama geldikten sonra 10 dakika dinlendirilir. Daha sonra mantının diğer malzemeleri de hazırlanarak şekil verilir, pişirilir ve servise hazır hale getirilir.

Sıkma Mantı Hamuru Nasıl Yapılır Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Sıkma Mantı Hamuru Nasıl Yapılır
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
0graygraygraygraygray Based on 1 Review(s)

Yorumlar

5 Temmuz 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...