Haydari

Yayınlanma Tarihi: 17 Mayıs 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 5 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Meze çeşitleri arasında en çok sevilen yiyeceklerden biri olan haydari, yoğurt ile uyumlu bir şekilde sofraları süslemekte. Süzme yoğurdun ve sarımsağın yoğun olduğu haydari özellikle yaz aylarında çok fazla tercih edilmektedir. Çeşitli baharatlar ile çeşitlendirilebilecek bu meze türü birçok sofrada lezzet bakımından ilgi görmektedir. Çeşitli malzemeler ile farklı tatlar birleştirilerek damak tadına uygun haydari tarifleri yapılabilir. Beyaz peynir ve süzme yoğurt sayesinde muhteşem bir tat ortaya çıkmaktadır. Haydari sunumlarında çeşitli baharatlar ve sebzeler kullanılarak servis tabakları hazırlanabilir.

Haydari Malzemeleri

  • 500 gr süzme yoğurt
  • 50 gr beyaz peynir
  • 2 diş sarımsak
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı nane
  • Yarım çay bardağı ceviz içi
  • Yarım çay kaşığı tuz

Haydari yapılışı

1Süzme yoğurt bir kaba alınarak içerisine rendelenmiş ya da çatal yardımı ile ezilmiş beyaz peynir eklenerek karıştırılır. Sert peynir olmasına özen gösterilmelidir. Yumuşak beyaz peynir yoğurt ile birleştiğinde yoğun kıvamlı olacağından sert beyaz peynir daha çok lezzet verecektir.

2Tava içerisine koyulan zeytinyağı üzerine ceviz içi eklenir ve sotelenir. Cevizlerin ince kıyılmış olması gerekir. Lezzet açısından daha tok bir tat verecektir.

3Tuz ile sarımsakları ezilir ve sarımsaklar bu şekilde daha iyi tadını bırakır. Üzerine nane eklenir ve nanenin kokusu çıkana kadar kavrulur. Soğumaya bırakılır.

4Yoğurt ve peynir karışımı içerisine sarımsak tuz karışımı ilave edilir.

5Tüm malzemeler hazır olduktan sonra aynı kap içerisine eklenir ve karıştırılır. Soğuk olarak servise hazır hale getirilir. Sunum esnasında servis tabağına alınan haydari üzerine ince bir şekilde zeytinyağı gezdirilebilir. Ayrıca ince kıyılmış dereotu eklenebilir. Acı severler içinse bir miktar pul biber ile süsleme yapılıp servis edilir.

Haydari Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Haydari
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

17 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...