Öksürüğe Kara Turp Kürü

Yayınlanma Tarihi: 18 Ağustos 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 dk
Pişme süresi: 5- 6 saat (pişirilmeden bekletilir)
Kaç Kişilik: 1 kişi

Kışa hazırlık için yapılan siyah turp kürü, öksürüğe iyi gelmektedir. Soğuk algınlığı, grip- nezle gibi rahatsızlıklarda kara turp kürü mucizevi iyileşme sağlamaktadır. Ameliyat geçiren kişilerin, öksürmesi sırasında dikiş yerlerine ağrı- sızıyı kesmek için öksürüğe kara turp kürü hazırlayabilirsiniz. Tüm boğaz enfeksiyonlarını temizlemek ve iç organları temizlemek için kışlık hazırlıklar kapsamında kara turp kürü, öksürüğe birebir iyi gelmektedir. Bal ile karıştırdığınızda, ifade yollarınızın ve boğazınızın tertemiz olduğunu göreceksiniz. Kış içecekleri ve şifa kaynakları açısından değerli olan kara turp, su katılmadan sadece bekletilerek yapılır.

Kara Turp Kürü İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 orta boy siyah turp
  • Bal (çiçek yahut çam balı)
  • Turpu oturtmak için kupa

Kara Turp Kürü Hazırlanışı:

1Kara turpu bıçak yardımı ile üst kısmından, kapak şeklinde keserek açınız.

2Tencere misali kullanılacak olan kara turpun iç kısmını, dolma şekilde oyunuz. Mutfak aparatlarından kabak oyacağını kullanarak, iç kısmını tamamen oyabilirsiniz.

3Siyah turpun alt kısmına, iğne yardımı ile bir kaç delik açınız. Acil öksürük gidermek için, öz alımını hızlandırmak için, delik açma yerine alt kısmına minik kesik açabilirsiniz.

4İçini oyduğunuz kara turpun içine, balı yerleştiriniz. Doğal ürünleri tercih etmeniz önerilebilir ve petek balı kullanılabilir. Balı içine koyduktan sonra, kara turp kapağını kapatınız. İçerisindeki özlerin kapak sayesinde, hızlı dönüşüm sağlanması ve damıtılması için gereklidir.

5Turpu, kupanın tabanına değmeyecek şekilde kupaya oturtunuz. Buradaki amaç, bal ile kara turpun özlerinin karışması ve damıtılarak, suyunun elde edilmesidir. Damıtılan özü, bekletmeden tüketiniz. Çocuklarda güvenle kullanılabilir, öksürüğe, tıksırığa, soğuk algınlıklarına iyi gelir.

Afiyet ve şifa olsun.

Öksürüğe Kara Turp Kürü Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Öksürüğe Kara Turp Kürü
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

18 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...