Sünger Pandispanya Keki

Yayınlanma Tarihi: 27 Ocak 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 50 Dakik
Kaç Kişilik: 6-8

Pastane vitrinleri rengarenk ve birbirinden albenili yaş pastalarla donanmış olsa da, evde yaş pasta yapmanın keyfi bir başkadır. Yaş pastanın en önemli parçası da pandispanya kekidir. Bir nevi iskelettir yani. Pandispanya keki ya da diğer adıyla pasta keki iyi pişer, güzelce kabarırsa yaş pasta da o denli güzel olur. Hazır olarak satılan pandispanyalar da var ama kendi pandispanyanızı kendinizin yapması tüm pastada imzanız olması anlamına gelir. İlk defa deneyecekseniz ama tereddütleriniz varsa, rahat olun, pandispanya hamuru hazırlamak o kadar da zor değil. Yaş pasta keki tarifi için biz hazırız, peki ya siz? Öyleyse pandispanya keki tarifi için malzeme listesine bir göz atalım.

Pandispanya Tarifi İçin Gerekli Malzemeler:

  • 5 adet yumurta
  • 2,5 çay bardağı dolusu toz şeker
  • 3 tepeleme çay bardağı un
  • 2 çorba kaşığı kaynar su
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 çimdik tuz

Sünger Pandispanya Keki Nasıl Yapılır

1Pandispanya yapımı için önce kelepçeli kalıp tedarik etmelisiniz ki pandispanya piştiğinde kalıptan ayırmak kolay olsun. 20-25 cm arası bir kelepçeli kalıp ideal olacaktır.

2Pasta keki tarifi için önce yumurtaları işlemden geçirelim. Yumurta sarılarını bir kaba, yumurta aklarını ise başka bir kaba ayırın ve yumurta aklarının içine bir çimdik tuz atarak mikserde çırpın ve köpürmesini sağlayın.

3Diğer kaptaki yumurta sarılarının içine toz şekeri koyun ve çırpın. 2 çorba kaşığı kaynar suyu da kaba ekleyin ve çırpmaya devam edin.

4Başka bir kabın içine unu ve kabartma tozunu eleyin ve yumurta sarıları ile beyazlarını da ilave edin. Karışımı mikser yardımıyla birkaç dakika çırpın.

5Kelepçeli kalıbı hafifçe yağlayın ve unlayın.

6Pandispanya hamurunu kalıba dökün ve sert bir zemine vurarak hava kabarcıklarının yok olmasını sağlayın. Aksi takdirde pandispanya keki düzgün bir şekilde kabarmaz.

7Şimdi dikkat! Normalde kek yaparken, keki sıcak fırına atarız. Ama pandispanya kekinde durum farklı. Pasta kekini pişirmek için kullanacağımız fırın soğuk olmalı. Keki soğuk fırına atın ve kenarlardan kabarana kadar 200 derece ısıda, kabarmaya başladıktan sonra ise 150 derece ısıda pembe bir renk alana kadar pişirin. Pandispanya keki bu ısıda yaklaşık 50 dakikada pişecektir. Anlamak için keke kürdan batırıp çıkarabilirsiniz.

8Pandispanya keki fırından çıktıktan sonra biraz ılınmasını bekleyin ve kelepçelerini açarak pandispanyayı kalıptan ayırın.

9Pasta kekini kesmek için mutlaka soğumasını bekleyin, aksi takdirde dağılabilir, parçalanabilir, tüm emekler boşa gidebilir.

İşte size sünger misali, pofuduk ve yumuşacık bir pandispanya nasıl yapılır sorusunun izahı.
Bundan sonrası sizin hayal gücünüze, damak zevkinize ve tercihinize kalmış. İster çikolatalı olsun, ister meyveli, yaş pastanız son derece lezzetli olacak; çünkü tamamen sizin eliniz değdi, sizin keyfinize göre tasarlandı.
Afiyet Olsun

Sünger Pandispanya Yapımı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Sünger Pandispanya Keki
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
2.51star1star1stargraygray Based on 54 Review(s)

Yorumlar

27 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...