Süt Reçeli Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 6 Temmuz 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 5 Dakika
Pişme süresi: 4 Saat
Kaç Kişilik: 5 Kişilik

Karamel tadında şekerleri unutmak mümkün değildir. Küçükken bayılarak yediğimiz bu şekerlere aslında süt reçeli dendiğini duymuş muydunuz? Karamel tadını sevenler ve sütten hoşlananlar için mükemmel bir tatlı olabilecek bu süt reçeli, klasik reçeller gibi uzun ömürlü. Ancak buzdolabında saklanması şart. Kahvaltılarda iştahla tüketilen bu reçel, kahvenin içine, tatlılara ya da keklerin üzerine de koyulabiliyor. Ancak pişirirken dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunuyor. Oldukça derin bir tencere kullanılması şart. Çünkü süt karbonat eklenince köpürüp taşabilir. Yapımı ise oldukça basit. İşte süt reçeli tarifi ve hazırlanışı.

Süt Reçeli İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 adet aktarlarda satılan çubuk vanilya
  • 1 litre tam yağlı inek sütü
  • 1 çay kaşığı kadar karbonat

Süt Reçeli Hazırlanışı

  1. Derin bir tencere içine çubuk vanilya, süt ve şeker koyulur. Kısık ateşte şeker iyice eriyene kadar kaynatılır. Bu esnada tahta kaşık kullanmak reçelinizin daha kıvamlı olmasını sağlayacaktır.
  2. Süt iyice kaynamaya başladıktan sonra ocak en kısık seviyesine çekilir ve karbonat karışıma yavaş yavaş eklenir.
  3. Yaklaşık 40 – 45 dakika kadar sürekli karıştırmak suretiyle sütün taşması engellenir. Eğer karıştırmaya ara verirseniz karbonat sütün taşmasına neden olacaktır.
  4. 45 dakikanın sonunda vanilya sütün içinden alınır ve 5 dakikalık aralıklar ile karıştırılarak kaynatma işlemine devam edilir. Bu işlem aralıksız 3 saat kadar sürecektir. Bu esnada oluşan köpükler karışımdan alınmalıdır.
  5. Yaklaşık 3 saatin sonunda sütün rengi koyulaşacak ve kıvamı karameli andıracaktır.
  6. Topaklanmalar oluşacağından kavanoza koymadan önce çırpabilirsiniz. Tam anlamıyla reçelin soğuduğundan emin olduktan sonra kavanozun kapağı kapatılabilir.

Süt Reçeli Yapımı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Süt Reçeli Yapımı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

6 Temmuz 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...