Anjelik Eriği Reçeli Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 7 Eylül 2020 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 30 dakika
Pişme süresi: 30 dakika
Kaç Kişilik: 1 kavanoz

Envai çeşit meyve ve hatta sebzeden yapılan ve kahvaltı sofralarının rengi ve çeşnisi olan reçeller görüntüleri ile de keyif verirler. Renk renk meyveden yapılan ve o meyvenin rengini yansıtan reçeller içinde en çok kırmızı meyvelerden yapılanları popülerdir. Çilek, vişne, böğürtlen gibi kırmızı renkli reçeller listesine bir tane de biz ekleyelim. Adı anjelik eriği reçeli. İri bir kırmızı erik türü olan anjelik nefis ve kıpkırmızı reçellere de renginden ve aromasından veriyor. Kırmızı meyvelerin ne kadar sağlıklı ve besleyici olduğu malum. Kırmızı erik de o faydalı meyvelerden birisi. A ve C vitamini deposu olan kırmızı erik ya da diğer adıyla anjelik kan basıncını düşüren ve idrar söktüren potasyum minerali açısından da zengin bir meyve. Fitokimyasal yönden zengin olan tüm kırmızı meyveler gibi kırmızı erik de bu konuda oldukça faydalı. Yani kanser ve kronik hastalıklara karşı koruyucu bir özelliği var. Glisemik indeksi düşük olduğundan kan şekerini dengelemeye de yardımcıdır. Sayısız fayda içeren anjelik erikle yapacağınız reçeller de oldukça leziz olacaktır. İşte size nefis ve pratik bir anjelik eriği reçeli tarifi veriyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 15 adet anjelik eriği
  • 2 su bardağı + 1/3 su bardağı şeker
  • Çeyrek limonun suyu

Anjelik Eriği Reçeli Yapılışı

  1. Anjelik eriklerini istediğiniz boy ve şekilde dilimleyin ve bir tencereye alın.
  2. Üzerine toz şekeri ilave edip tencerenin ağzını kapatın ve 1 gün boyunca bekleterek eriklerin suyunu bırakmasını sağlayın.
  3. Ertesi gün suyunu bırakan eriklerin üzerine yarım çay bardağı su ilave edin ve ocağın altını açın.
  4. Kaynamaya başlayınca ocağın altını biraz açın ve kaynatma işlemini sürdürün.
  5. Kaynama sırasında oluşan köpükleri delikli kepçe yardımıyla alın.
  6. Reçelin olup olmadığını test etmek için şu işlemi yapın: bir bardak suyun içine reçelden bir damla damlatın. Eğer damla bardağın dibine kadar inip dağılıyorsa reçel olmuş demektir.
  7. Ocağı kapatmaya yakın limonu ilave edin ve 5 dakika daha kaynatarak ocağın altını kapatın.

Reçeli sıcakken kavanoza doldurun, ağzını kapatın ve ters çevirin. Reçel tamamen soğuyana kadar bu şekilde bekletin. Eğer kısa sürede tüketecekseniz reçelin soğumasını bekleyin ve soğuduktan sonra kavanoza koyup ağzını kapatın. Afiyet olsun…

Özet
recipe image
Yemek Adı
Anjelik Eriği Reçeli Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

7 Eylül 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...