Üzüm Pekmezi Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 19 Nisan 2019 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 3 Saat
Kaç Kişilik: 2 Kavanoz

Rafine şekerin ne kadar zararlı olduğunu bilmeyen yok desek yeridir. Bu sebeple sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerin ve rafine şeker yerine meyveyi kullananların sayısı hızla artıyor. Eğer tatlı yapıyorsanız tariflerinizde rafine şeker yerine pekmez kullanabilirsiniz. Şeker oranı en yüksek meyvelerden birisi olan üzüm, pekmez yapımında kullanılan meyvelerden birisidir. Sözgelimi keklerinizi ve kurabiyelerinizi şeker yerine üzüm pekmezi ile tatlandırabilirsiniz. O zaman size doğal ve leziz bir pekmez tarifi verelim. İşte üzüm pekmezi nasıl yapılır sorusunun yanıtı.

Üzüm Pekmezi İçin Gerekli Malzemeler :

  • 5 kilogram yeşil, mor yahut siyah üzüm
  • 2 avuç odun külü yahut temiz toprak

Eğer pekmeziniz biraz ekşi olsun istiyorsanız ilk kaynatma evresini biraz uzun tutmalısınız. Böylelikle yoğun bir şıra elde edeceksiniz. Eğer şırayı bir yere damlattığınızda dağılmıyorsa ekşi pekmezinize kavuşmuşsunuz demektir. Eğer pekmezinizin tadı daha asitli olsun ve mayalanmasın istiyorsanız içine odun külü, toprak yahut karbonat ilave edebilirsiniz. Pekmeze bu malzemelerden birini eklediğinizde köpük miktarı gitgide azalıyorsa asit oranı da azalıyor demektir. Ama tavsiye olunan daha çok kül yahut temiz topraktır.

Şimdi gelelim üzüm pekmezi nasıl yapılır kısmına… Üzümleri yıkayın ve saplarını ayıklayın.

Üzüm Pekmezi Yapılışı :

  1. Üzümleri yıkayın ve saplarını ayıklayın.
  2. Ayıkladığınız üzümleri derin bir tencereye alın. Eğer pekmezi açık havada yapacaksanız temiz plastik çizmeler giyerek ayağınızla ezin. Evde yapacaksanız ezici bir alet kullanarak bu işlemi yapın.
  3. Bir sonraki aşama, ezdiğiniz üzümleri temiz bir tülbentin içine alarak suyunu ve posasını birbirinden ayırmak olmalı.
  4. Üzümün suyunu derin bir tencereye koyun ve kısık ateşte karıştırarak dibinin tutmamasına itina ederek bir iki taşım kaynatın.
  5. Geniş bir leğene kül yahut temiz toprağı yayın ve dinlendirdiğiniz üzüm şırasını üzerine boşaltın. Üstü kapalı şekilde 1 gün dinlendirin. Dinlenme sırasında tortular dibe çökecek, şıranın asit oranı hafifleyecek ve böylelikle mayalanması da önlenmiş olacaktır.
  6. Ertesi gün şırayı süzün ve tortunun karışmamasına dikkat ederek tencereye alın ve karıştırarak kaynatın. Köpük oluştukça tahta kaşık yardımıyla alın.
  7. Şıranın yoğunluğu arttıkça ocaktan alın ve dinlendirin. Kavanozlara alın ve ağızlarını sıkı sıkıya kapatıp ters çevirin.
  8. Biraz da bu şekilde dinlendikten sonra tüketebilirsiniz. Üzüm pekmezinizi hem kahvaltıda hem de tatlılarda, keklerde şeker yerine kullanabilirsiniz.

Afiyet Olsun.

Özet
recipe image
Yemek Adı
Üzüm Pekmezi Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

19 Nisan 2019

Yorumlarınızı bekliyorum...