Tavada Izgara Tavuk

Yayınlanma Tarihi: 20 Şubat 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 30dk
Pişme süresi: 15-20dk
Kaç Kişilik: 4-5

Tavuğun göğüs kısmı, en yüksek protein içeren ve en yağsız olan yerdir. Sporcuların beslenme düzenlerinde ve kilo sorunu olanların diyet listelerinde büyük bir yer edinen piliç ızgara tava, genelde doğru pişirilmediğinden dolayı lezzetsiz ve kuru bir et olarak bilinmektedir. Hatalı pişirme nedeniyle ortaya çıkan bu ön yargı, tavuk but ızgara yeme durumu tam anlamıyla bir işkenceye dönüşebilir. Ayrıca diyetlerde de tahammül edilemeyecek bir duruma gelinmesine yol açar. Pişirme önce ve sonrasında alacağınız çeşitli önlemler ve dikkat etmeniz gereken püf noktalarla, lezzetli ve sulu bir et yemenin zor olmadığını kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Tavada Tavuk Izgara İçin Gerekli Malzemeler

  • 4 ya da 5 tane kemiksiz but
  • 1 Y.K. sıvı yağ
  • Karabiber, kimyon, kekik ve tuz içeren tavuk baharatı
  • Yarım limonun suyu

Tavada Izgara Tavuk Yapılışı

1Öncelikle ön yargılı bir şekilde tavada tavuk nasıl kızartılır diye dert etmeyi bırakıp bu tarifte sunulan önerileri değerlendirmeniz en ideal ve en leziz tadı yakalamanız mümkündür. Hazırladığınız etleri yıkadıktan sonra suyunun süzüldüğü tavukların üzerine baharat olarak karabiber, kimyon, kekik, tuz, limon suyu ve sıvı yağ ilave edip iyice karışana kadar harmanlamalısınız.

2 Izgara tarifleri kapsamında mevcut olan pek çok öneri dahilinde harmanladığınız tavuklarınızı leziz bir kıvama kavuşturabilirsiniz. Teflon tavanız iyice kızdığında tavukları tavaya atmalı ve kapağı kapatmalısınız. Tavuklar ilk başta sularını salacaktır. Su çekilmeye başladığında da kapağı açmalısınız. Gerekirse eğer tavanıza sıvı yağ ilave ederek butlarınızı her iki taraflı kızartmalısınız.

3Ayrıca daha sonrasında tavuklarınızın yağlarını süzerek çok daha leziz bir kıvam elde edebilirsiniz. Dilediğiniz gibi servis sunumu hazırlayarak sevdiklerinizle beraber afiyetle yiyebilirsiniz.

Tavada Izgara Tavuk Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Tavada Izgara Tavuk
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
2.51star1star1stargraygray Based on 32 Review(s)

Yorumlar

20 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...