Tavuklu Bezelye Yemeği

Yayınlanma Tarihi: 19 Şubat 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 15dk
Pişme süresi: 45dk
Kaç Kişilik: 8

Yemek yapmak, aslında bir sanattır ve bu sanatın en iyi şekilde icra edilmesi, doğru tariflerle mümkündür. Yemeğin lezzeti kadar, sunumu da önemlidir. Sebze ve etin birleşimi ile yapılan yemekler olduğu gibi; tavuklu bezelye gibi, sebze ve tavukla yapılan yemeklerde oldukça lezzetlidir.

Tavuklu bezelye yemeği ile hem sebzeden alınan vitaminler, hem de tavuktan sağlanan proteinler, insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Bu tarif, hem konserve bezelye hem de taze bezelye ile de yapılabilmektedir. Mevsiminde ise, taze bezelye kullanmak daha faydalıdır. Konserve yiyecekler, mümkün olduğunca kış mevsiminde tüketilmelidir. En güzel tavuk etli bezelye yemeği tarifi için, tavuk budundan oluşan etlerin kullanılması, yemeğe lezzet vermesi açısından daha iyi bir seçim olacaktır.

Yemeğin içine patates ilave ederek de, tavuklu patatesli bezelye yemeği tarifi bulmak mümkün. Böylece, patateste yemeğe ayrı bir tat katacaktır. İyi yemek yapmanın bazı kriterleri vardır. Tavuklu bezelye yemeği için en önemli kriter, yemeğin içine katılan tavuk miktarının ayarlanmasıdır. Eğer gerekenden fazla tavuk koyulursa, yemeğin baskın olan tarafı tavuk olur. Oysa bu yemekte baskın olan tat, bezelye olmalıdır. Oktay usta tavuklu yemek tarifleri resimli olarak gösterilen bölümlerde, tavuğun küçük miktarlarda doğranmış olduğu görülür.

Tavuklu Bezelye Yemeği İçin Malzemeler

  • 1 Kilo bezelye
  • 2 tavuk budu
  • 1 büyük boy soğan
  • 2 havuç
  • 1 orta boy patates
  • 2 kaşık salça
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Tavuklu Bezelye Yemeği Yapılışı

1Tavuklu patatesli bezelye yemeği için, bezelyeleri ayıklayın, soğanı küp küp kıyın ve tavuk butlarını kuşbaşı doğrayın.

2Soğanları bir tencerenin içerisine koyarak, kavurun ve daha sonra salçayı ekleyerek, 5 dakika kadar ikisini birlikte kavurun.

3– Bezelyeleri ve havucu tencereye koyarak, üzerine 2 bardak sıcak su ekleyin ve yaklaşık 15 dakika pişirin. Tavuk ve patates daha çabuk pişeceği için, 15 dakika sonra ilave edin. Tuzunu ve pul biberini ve suyunu koyduktan sonra, bezelyeler yumuşayıncaya kadar, kapağı kapalı olarak pişirin.

Tavuklu Bezelye Yemeği Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Tavuklu Bezelye Yemeği
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

19 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...