Avakado Salatası

Yayınlanma Tarihi: 26 Ağustos 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 10 Dakika
Kaç Kişilik: 3-4 Kişilik

Avokado, son yılların en gözde besinlerinden bir tanesidir. Vücuda olan faydaları saymakla bitmeyen avokado, diyet döneminde kurtarıcı olan besinlerden bir tanesidir. Avokado, yağ oranı yüksek bir besindir. Fakat bu kişilerin gözünü korkutmamalıdır. İçeriğinde bulunan tüm yağlar insan vücudu için faydalı olup yağ yakımına katkıda bulunmaktadırlar. Avokado tek başına yenebilecek bir besin değildir. En lezzetli hali avokado salatası olacaktır. Bu salata yemeklerin yanına yapılabildiği gibi tek başına da tüketilebilmektedir.

Avokado salatası için malzemeler

  • Göbek salata
  • 1 adet orta boy havuç
  • 1 adet olgunlaşmış avokado
  • 4-5 adet çeri domates
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 1 çorba kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı nane
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 diş sarımsak

Avokado salatası yapılışı

1Avokado salatasının lezzetli olması için tek püf noktası avokadonun olgunluğudur. Olgun olmayan avokadolar hem salatanın lezzetini bozacak hem de yenmeyecektir. Bu sebeple alışveriş sırasında en yumuşaklarının alınmasına yarar vardır.

2Doğru avokado seçimi sonrası ilk adım onu ayıklamak olacaktır. Avokadonun en kolay ayıklanış biçimi bir kaşık yardımı ile olacaktır. İlk olarak bir bıçak yardımı ile tüm avokado ikiye bölünmeli daha sonra ise bir kaşık yardımı ile içi çıkarılmalıdır.

3İçi çıkarılan avokado ince ince doğranmalı ve ayrı bir tabağa alınmalıdır. Salatanın geri kalını ise normal salata yapımı gibidir.

4İlk olarak göbekler doğranmalı daha sonra üzerine havuç rendesi ve ortadan ikiye bölünmüş çeri domatesler eklenmelidir. Salatanın en önemli kısmı ise sosudur.

5Sos için ufak bir kap alınmalı ve bu kaba zeytinyağı limon suyu ve 1 diş sarımsağın rendesi katılmalıdır. Baharat olarak nane ve tuz kullanılması yeterli olacaktır.

6Hazırlanan son salatanın üzerine gezdirilmeli ve son aşama olarak ince doğranmış avokadolar salatanın üst kısmına dizilmelidir.

7Bu şekilde hazırlanan avokado salatası servise hazır hale gelecektir.

Afiyet olsun.

Avakado Salatası Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Avakado Salatası
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

26 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...