Brüksel Lahanalı Salata

Yayınlanma Tarihi: 26 Ağustos 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 dakika
Pişme süresi: 20 dakika
Kaç Kişilik: 6 kişilik

Kansere yakalanma riskini en aza indirgeyen yeşiller arasında yer alan brüksel lahanası farklı şekillerde pişirilerek tüketilebilir. Turpgiller içinde sayılan kış sebzesi, ABD ve Avrupa’da yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. Sebze ülkemizde yeni yeni tanınmakta ve kullanım oranı da artmaktadır. Brüksel lahanası tarifi kişisel damak zevkine göre değişik soslarla da tüketilebilir.

Sebzeyi dileyenler çiğ olarak da tüketebilirler. Bunun için brüksel lahanasının rendenin kalın tarafından geçirilmesi ve diğer salata malzemeleriyle birleştirilmesi önerilir. 1 su bardağı fındık içi hafifçe dövülerek tavada kavrulur ve salatanın üstüne dökülebilir. Aynı işlem dolmalık fıstık için de uygulanabilir.

Brüksel Lahanalı Salata İçin Malzemeler:

  • 1 kilo brüksel lahanası
  • 1 adet havuç
  • 1 kuru soğan
  • 3 diş sarımsak
  • 1 limon
  • Zeytinyağı
  • Tuz, Kırmızı pul biber

Brüksel Lahanalı Salata Yapılışı:

1Lahanaları tuzlu suda haşlayalım.

2Havuçları rendeleyelim.

3Soğan ve sarımsağı incecik kıyalım.

4Salata sosunu hazırlayarak yemeği servise hazır edelim.

Brüksel lahana salatası tarifi farklı şekillerde hazırlanabilir. Bu tariflerden bir tanesi de; salatada kullanılmak istenen sebzelerin önce haşlanmasıyla hazırlanır. Bir kaseye alınacak 4 yemek kaşığı mayonez, 1 kase süzme yoğurtla karıştırılır. Dövülmüş sarımsak, tuz ve ince kıyılmış dereotu da eklenerek sebzelerin üzerine eklenir. Mısır ve kırmızı pul biberle salatanın görünümü zenginleştirilebilir. Rende peynir ve kruton eşliğinde tam bir öğün olabilecek salata et yemeklerinin yanında garnitür olarak da kullanılabilir.

Salatasının yanı sıra çorbasının da yapıldığı sebze sadece haşlanarak et yemeklerinin yanında garnitür olarak da kullanılır. 100 gram brüksel lahanasında kolesterol oranı 0’dır. C, E ve A vitamini açısından zengin olan sebze, düşük kalorisiyle masalardan eksik olmaması gereken bir alternatiftir. Afiyet olsun.

Brüksel Lahanalı Salata Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Brüksel Lahanalı Salata
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

26 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...