Dana Bonfile

Yayınlanma Tarihi: 14 Kasım 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 25 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Bonfile kırmızı etin en değerli kısımlarındandır. Hareket etmeyen iç bölgeden hazırlanan bonfile yumuşacık kıvamı ile ızgarada orta pişirme sağlandığında oldukça lezzetli bir yemek haline dönüşür. Her et yemeğinde olduğu gibi bonfile tarifi için de marinasyon sosu püf noktadır. Bu soslar sizin seçeceğiniz herhangi bir sos olabileceği gibi internetten görüp deneyebileceğiniz bir sos olabilir. İşte lezzetli bir dana bonfile için marinasyon sosu ile beraber tarif;

Dana Bonfile için Malzemeler:

  • 600 gr dana bonfile
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 avuç ayıklanmış ve yıkanmış taze kekik
  • 1 avuç taze biberiye (rozmarin)
  • 2 çay kaşığı karabiber
  • 2 çay kaşığı tuz

Dana Bonfile Yapılışı:

1Çukur bir kaseye zeytinyağı koyulur. Biberiye ve kekikler aromalarının ortaya çıkması için ince ince kıyılarak zeytinyağına ilave edilir.

2Bonfilelerin dış kısmında bulunan yağ dokusu ve sinirler ince bir tabaka halinde alınır ve traşlama işlemi yapılır. Bonfiler 4 eşit parçaya dilimlenir. Dilimler ızgarada alt üst pişebilecek incelikte olmalıdır. Yaklaşık 1,5 cm kalınlıkta olmalı daha ince ya da daha kalın olmamalıdır.

3Bonfilenin pişerken dağılmaması için yanmak bir iç ile yanlardan bağlanması gerekir.

4Bağlanan bonfile dilimlerinin her biri 3’er dakika zeytinyağlı marinasyon sosunda bekletilir. Marinasyon sosu et parçalarının mümkün oldukça her yerine temas etmelidir.

5Tamamen marine edilen bonfilelerin üzerine tuz ve karabiber serpiştirilir ve ısınmış halde bekleyen ızgaraya atılır. Bonfileler 5 dk. alt 5 dk. üst kısım olmak üzere yaklaşık 10 dk. pişirilmelidir. Pişme aşamasında sağa ve sola çevrilerek tabanların iyi kızarması sağlanır. Izgarada pişen bonfile dilimleri haşlanmış sebzeler ile servis edilir.

Afiyet olsun

Dana Bonfile Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Dana Bonfile
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

14 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...