Şimdi Çıktı Fırından Kahvaltılık Kızarmış Ekmek Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 8 Ocak 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 2 saat
Pişme süresi: 3-4 saat
Kaç Kişilik: 6

Hollanda tarzı ev yapımı fırında ekmek tarifi

Her ne kadar birçoğumuz dışarıdan ekmek alsa da evde yapılmış ekmeğin tadı ve kokusu her zaman bir başkadır. Bu nedenle fırından yeni çıkmış sıcacık bir ekmeğe kimse hayır diyemez.

Malzemeler

  • 1 paket kuru maya
  • 2 su bardağı sıcak su
  • 2 su bardağı un
  • Tuz

Hollanda tarzı ev yapımı fırında ekmek yapılışı

1Kuru maya ve 2 su bardağı sıcak suyu bir kapta karıştırın.

2Başka bir kabın içerisine unu eleyerek koyun içerisine yarım çorba kaşığı tuz ekleyin ve elinizle bu harcı karın.

3Un ve tuz karışımının ortasına elinizle çukur açın ve maya su karışımını döküp karıştırmaya başlayın. Karışım hamur haline gelene kadar karıştırın.

4Hamur haline gelen karışımın üzerini bir örtüyle kapat 1,5 – 2 saat dinlendirin.

5Bu sürenin sonunda dinlenen karışımı açtığınızda hamurun kabarmış olduğunu göreceksiniz. Bir spatula yardımıyla kabın kenarından ortasına doğru hamuru toparlayın, bu yapılan havalandırma işleminin sonunda üzerini örtüp 1,5 – 2 saat daha dinlenmeye bırakın.

6İkinci dinlendirmeden sonra hamurunuzun iyice kabarmış olduğunu göreceksiniz. Hamurunuzu dinlendirdiğiniz kaptan alıp düz bir zemine koyup üzerine bir tutam un döküp elinizle şekil verip toparlanmasını sağlayın.

7Başka bir kabı 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile yağlayın. Ancak fazla yağ oluşmaması için döktüğünüz zeytinyağını bir peçete yardımıyla eşit olarak kaba dağıtın. Zeytinyağının ardından bir tutam unu da kaba da eşit miktarda dağıtın.

8Küçük bir top haline getirdiğiniz hamurunuzu zeytinyağlı ve unlu kaba koyun. Üzerine bir tutam un serpin ve üzerini örtün.

9Fırınınızı 275 dereceye getirip içerisine geniş hacimli bir emaye tencere koyun. 45 dakika 1 saat boyunca boş tencereyi fırında ısınmaya bırakın.

10Bu süre sonunda boş tencereyi fırından alın ve sıcak tencerenin içine hamurun altını ve üstünü unlayarak koyun. Tencerenin kapağını kapatın ve yeniden fırına koyun.

1145 dakika boyunca pişirin. 10 dakika kadar dinlendirin. Ekmeğiniz hazır.

Şimdi Çıktı Fırından Kahvaltılık Kızarmış Ekmek Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Şimdi Çıktı Fırından Kahvaltılık Kızarmış Ekmek Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

7 Ocak 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...