Töngel Ezmesi

Yayınlanma Tarihi: 8 Aralık 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 dakika
Pişme süresi: 10 dakika
Kaç Kişilik: 6 Kişilik

Halk arasında beşbıyık olarak nitelendirilen töngel meyvesi en yaygın adı ile muşmula olarak karşımıza çıkmaktadır. Çeşitli tariflerde yerini alan bu meyve gülgiller familyasından gelmektedir. Hafif ekşimsi bir tadının olması nedeni ile yüzde ekşi bir buruşma ifadesi bırakmaktadır. Bu nedenle ekşi yüz ifadesine ‘muşmula suratlı’ sözü kullanılmaktadır.

Ülkemizde yoğun olarak Ege Bölgesinde bulunuyor olmasına rağmen bütün bölgelerde bilinen bir meyve türüdür. Ekim ve Kasım ayları töngel meyvesini bol bol tüketmek için en uygun zamandır. Töngel ilk toplandığı zaman buruk ve ekşimsi bir tada sahiptir. Bir hafta kadar bekletilmesinin ardından kendine has olan tada kavuşması mümkün olmaktadır. Çok zengin bir şekilde C vitamini kaynağı olması nedeni ile çocukların da tüketmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Diyet yapanlar içinde önerilen töngel meyvesinin lif içeriği oldukça yüksektir. Bu sayede tokluk hissi verdiren meyve aynı zamanda bağırsakların çalışmasına da yardımcı olmaktadır.

Kolesterol düşürücü etkiye sahip olması nedeni ile de insan sağlığına faydalı olan besinler grubunda yer almaktadır. Töngel ile turşu ve tatlı tarifleri yapılabilmektedir. Düşük şeker içermesi nedeni ile şeker hastalarına önerilen töngel oldukça faydalı bir meyvedir. Bu nedenle töngel ezmesi yaparak hem çocukların hem de büyüklerin bu sağlıklı lezzeti tatması sağlanabilmektedir.

Töngel Ezmesi İçin Malzemeler

  • 1 Kilogram töngel
  • 2 su bardağı ile su

Töngel Ezmesi Tarifi Yapılışı

1Olgunlaşmış olan töngel meyvesi yıkanır ve tencere eklenir. 2 su bardağı su eklenerek kaynatılır. 10 dakika kadar kaynatılması gerekmektedir.

2Töngeller süzeğin üzerine dökülür ve soğumasının ardından ezme tekniği ile çekirdeklerinden ayrılarak güzelce ezilir.

3Tekrar kaynatılan töngel ezmesi sıcak olacak şekilde şişelere doldurulur.

Töngel Ezmesi Videosu

tongel-ezmesi

Özet
recipe image
Yemek Adı
Töngel Ezmesi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

8 Aralık 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...