Üzüm Reçeli Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 6 Kasım 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 4-6 Kişilik

Reçeller, kahvaltıların vazgeçilmezi olan tatlı türevleridir. Hemen hemen tüm meyvelerden hatta sebzelerden yapılan reçel tariflerinden en ilgi çekeni üzüm reçeli tarifi olmaktadır. Yaz aylarında ortaya çıkan ve kışın bulunmayan sarı üzümlerin her mevsim yenebilmesi için reçelinin yapılması yeterli olacaktır.

Üzüm reçeli tarifi için malzemeler

  • 500 gram çekirdeksiz sarı üzüm
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 1 çay kaşığı tereyağı
  • 2 çay bardağı su
  • 1-2 damla limon suyu

Üzüm reçeli tarifi yapılışı

1Üzüm reçeli tarifini diğer reçel tarifleri ile son derece benzerlik gösterdiği görülecektir. Doğrama ya da çekirdeklerini ayıklama derdinin olmaması reçelin pratikliğini arttırmaktadır.

2İlk olarak tüm üzümler saplarından ayrılmalı ve suya basılmalıdır. İyice yıkanan sarı üzümler tencereye alınmalı ve reçel yapılacak üzere bekletilmelidir. Bu adımdan sonra sıra şekeri tencereye dökmeye gelmektedir. Üzeri şekerle kaplanan üzümler bir gece boyunca dışarıda bekletilmeli ve şekerlerin kendi kendine erimesi sağlanmalıdır.

3Ertesi gün şekerler eriyecek ve sıra reçelin kaynatılması aşamasına gelecektir. Bunun için ocağa alınan tencere üzerine 2 çay bardağı su ilave edildikten sonra kaynamaya bırakılmalıdır. Kaynama seviyesine yaklaşan reçelin içerisine 1-2 damla limon suyu eklenmeli ve bu adım kesinlikle ihmal edilmemelidir. Limon suyu reçele kıvam verecektir.

4Reçel köpüklenmeye başladığında üzerine 1 çay kaşığı tereyağı ilave edilmelidir. Bu köpük oluşumuna engel olacak ve reçel hiç köpük oluşturmadan pişmiş olacaktır.

5Bu şekilde hazırlanan üzüm reçeli soğuması beklenmeden kavanozlara doldurulmalı ve kavanozların ağzı kapatıldıktan sonra ters çevrilmelidir. Bu sayede reçel aylarca saklanabilecek ve istenildiği zaman tüketilecektir.

6Bu doğrultuda hazırlanan üzüm reçeli tarifi servise hazır hale gelecektir.

Üzüm Reçeli Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Üzüm Reçeli Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

6 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...