Armut Reçeli Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 10 Kasım 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 25 dakika
Pişme süresi: 20 dakika
Kaç Kişilik: 4-6 kişilik

Reçeller her türlü meyveden hatta sebzeden yapılabilen tatlı kahvaltılık ürünlerdir. Pek çok çeşidinin yapıldığı ve kahvaltılarda ekmekle birlikte tüketilen bu reçellerden bazıları pek bilinmemektedir. Buna en iyi örnek ise armut reçelidir. Armut reçeli yaz aylarının sonlarına doğru ortaya çıkan armutların şekerle ve baharatlar ile bir araya getirilmiş halidir. Lezzeti ve aroması ile ön planda olan bu reçel bir yiyenin bir daha yemek istediği özel reçellerdendir.

Armut reçeli tarifi için malzemeler

  • 5-6 adet büyük boy olgun armut
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 3-4 damla limon suyu
  • 1-2 ufak parça çubuk tarçın
  • 3-4 adet karanfil
  • 1 su bardağı ılık su

Armut reçeli tarifi yapılışı

1Armut reçeli için ilk adım armutları güzelce yıkamak olmalıdır. Daha sonra yıkanan tüm armutlar ortadan ikiye bölünmeli, çekirdekleri ve sapları çıkartılmalıdır. Bu aşamadan sonra küp küp doğranan armutlar reçel yapılacak tencereye aktarılmalıdır.

2Armutların üzerine 1 su bardağı ılık su ilave edilmelidir. Bunun sebebi sert olan armutların biraz yumuşatılmasıdır. Armutlar bu şekilde bir 10 dakika kadar haşlanmalıdır. Haşlanan armutların üzerine 2 su bardağı toz şeker ilave edilmelidir.

3Şekerden sonra çubuk tarçınlarının ve karanfillerinin de katıldığı armut reçeli bu şekilde koyulaşana kadar kaynatılmalıdır. Koyulaşmaya başladıktan sonra limon suyu da eklenmelidir.

4Bu şekilde biraz daha pişirilen reçelin içerisinden karanfiller ve tarçın çubukları çıkartılmalıdır. Daha sonra kavanozlara doldurulan armut reçeli tüketilmek için hazır hale gelecektir.

5Armut reçelini kavanozlara doldururken mutlaka dikkatli olunmalı ve soğuduktan sonra değil henüz sıcakken doldurulmalıdır. Bu taktik reçelin küflenmesini ve herhangi bir bozulma yaşamasını önleyecektir.

Afiyet olsun.

Armut Reçeli Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Armut Reçeli Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
41star1star1star1stargray Based on 1 Review(s)

Yorumlar

10 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...