Böğürtlen Reçeli

Yayınlanma Tarihi: 9 Kasım 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 dk
Pişme süresi: 40 dk
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Her mevsim severek tüketilen bir kahvaltılık olan reçeller tüm meyvelerden yapılabildiği gibi bazı sebzelerin reçelleri de yöresel olarak yapılmakta ve tüketilmektedir. Bu reçellerin tarifleri standart bir ölçüye göre yapılabileceği gibi kişilerin yeme alışkanlıklarına ve damak tatlarına bağlı olarak da değişebilmektedir. Az ya da çok şeker ilavesi yapılması, meyvelerin doğranma büyüklüğü ve içerisine katılan bazı malzemeler tariften tarife değişebilir. Sizlere klasik bir böğürtlen reçeli için bir tarif vereceğiz.

Böğürtlen Reçeli İçin Malzemeler:

  • 2 kg olgun ve taze böğürtlen
  • Yarım kg toz beyaz şeker
  • 1 yemek kaşığı pekmez

Böğürtlen Reçeli Yapılışı:

1Toplanan ya da satın alınan böğürtlenler sap ve dikenli kısımlarından tamamen ayrılır ve çok nazik bir şekilde sudan geçirilerek yıkanır. Böğürtlenler fazla olgun ise yıkama işlemi suda bekletme şeklinde de yapılabilir.

2Derin bir tencereye alınan yıkanmış ve ayıklanmış böğürtlenlerin üzerine kendisini kaplayacak miktarda su konulur ve ocağın altı yakılır. Böğürtlenler ısı etkisi ile ve karıştırma etkisi ile dağılacağı için ayrıca bir doğrama ya da ezme işlemine gerek yoktur. Böğürtlen çekirdekleri reçele renk ve kıvam sağladığı için mutlaka ürün içinde olmalıdır. Dolayısı ile sapından ayıklanan tüm böğürtlenler reçel içine direkt olarak atılabilir.

3Su hafif ısınmaya başladığında ve şekeri hızla çözecek kıvama geldiğinde şeker ilavesi yavaş yavaş tencerenin kenarından yapılır.

4Bu aşamadan sonra kaynayana kadar ara ara karıştırılmalı şekerin eriyerek kıvam vermesi sağlanmalıdır.

5Reçel kendi koyu kıvamına gelinceye kadar ağzı açık bir şekilde yüksek ısıda kaynatılır. Kaynama esnasında 1 kaşık pekmez de ilave edilerek homojen bir karışım oluşturması sağlanır. Kıvama gelen reçel kavanozlanır.

Afiyet olsun

Böğürtlen Reçeli Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Böğürtlen Reçeli
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

9 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...