Elma Marmelatı Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 23 Eylül 2019 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 dakika
Pişme süresi: 30 dakika
Kaç Kişilik: 10-12
Marmelat kelimesini duyar duymaz damağınızda tatlı bir his uyanmaz mı? Meyve püresiyle yapılan bu nefis tatlı kahvaltı sofralarının rengi, kurabiyelerin süsüdür. Taze yahut kuru meyvelerin rendelenerek yahut ezilerek şekerle kaynatılması ve püre haline getirilmesi ile elde edilir. Reçele göre daha fazla kaynatılır ve reçelden daha susuz olur. Yani reçele göre daha pıhtılı ve koyu kıvamlıdır. Elma Marmelatı reçele göre daha hafiftir. Kızarmış bir dilim ekmek üzerine koyu kıvamlı marmelat kahvaltıyı keyfe dönüştürür.

En bilinen marmelatlar kızılcık, kuşburnu, dağ eriği, kayısı, keçiboynuzu, alıç gibi meyvelerle yapılanlardır. Marmelat sadece taze meyvelerle değil kuru meyvelerle de yapılabilmektedir. Birkaç meyveyi karıştırarak da marmelat yapılabilir. Marmelat yaparken meyvelerin yıkanması ve çekirdeklerinin ayıklanması gerekir. Bu işlemden sonra meyvenin etli olan kısımları ezilerek marmelat olmaya hazır hal getirilir. Meyveler önce haşlanır ve kevgir yahut rondodan geçirilir. Marmelat kuru meyvelerden yapılacaksa meyvelerin 8-10 saat gibi bir süre suda bekletilerek yumuşatılması ve ondan sonra haşlanması gerekir. Daha sonra da ezme haline getirilir. Marmelat yaparken meyvelerin taze, olgun ve üzerinde leke olmayan meyvelerden seçilmesi gerekir. Meyveler yıkanır, 2-3 bardak su ilave edilir, az miktarda tereyağı ilave edilir. Pişme sırasında açığa çıkan köpükler alınır. Karıştırma işlemi tahta kaşıkla yapılır. Fazla kaynatılan marmelatın rengi koyulaşır ve meyve kokusu gider. Bu yüzden pişirme süresi iyi ayarlanmalıdır.
Pişen marmelatlar henüz sıcakken 1.5 cm boşluk bırakılarak kavanozlara alınır ve kullanılmamış kapaklarla kapatılarak ters çevrilip soğumaya bırakılır. Serin ve karanlık bir köşede muhafaza edilir. Tüm bu bilgilerden sonra leziz bir elma marmelatı yapmak için kolları sıvayabiliriz.

Elma Marmelatı Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

  • 2 kilogram starking kırmızı elma
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 1 dilim kabuklu limon
  • 1 çay kaşığı tereyağı
  • Arzuya göre karanfil ve çubuk tarçın

Elma Marmelatı Yapılışı

  • Elmaları yıkayın ve kabuklarını ince ince soyup rendenin iri tarafıyla rendeleyerek genişçe bir tencereye alın.
  • Üzerine toz şekeri ilave edip kaynatın. Kaynamaya başlayınca tereyağ ve limon dilimini de ilave edip harlı ateşte yarım saat kadar pişirin. Reçel ve marmelatlara ilave edilen tereyağı köpürmeyi engeller ve marmelata parlaklık verir.
  • Marmelat henüz sıcakken kavanozlara doldurun, kapakları sıkı şekilde kapatın ve ters çevirin.
  • 24 saat bu şekilde bekletin. Marmelatın tüm lezzeti içeride kalacak.

Marmelatınızı kahvaltılarda afiyetle tüketebileceğiniz gibi kurabiyelerinizi de renklendirip lezzetlendirebilirsiniz.
Afiyet olsun.

Elma Marmelatı Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Elma Marmelatı Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

23 Eylül 2019

Yorumlarınızı bekliyorum...