Fırında Helva Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 8 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 15 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Balık yemeklerinden sonra balıkçılarda sıklıkla getirilen ve tatlı niyetine yenen fırında helvanın ev koşullarında yapılması da mümkündür. Yalnızca 3 malzeme ile yapılan fırında helva tarifi için birkaç tane ufak çömlek alınması yeterli olacaktır. Bu sayede evde yapılan balık keyfi bu lezzetli tarif ile taçlanmış olacaktır.

Fırında helva tarifi için malzemeler

  • 1 paket sade tahin helvası
  • 1 çay bardağı yarım yağlı süt
  • 1 çorba kaşığı limon suyu

Fırında helva tarifi yapılışı

1Fırında helva yapımı için gereken en önemli malzeme sade tahin helvasıdır. İstenilen markadan alınabilen bu helva bölünerek ve parçalanarak bir kaba alınmalıdır. Kaba alınan tahin helvası çatal ile ezilmelidir.

2Çatal ya da farklı eziciler ile iyice toz haline getirilen ve ezilen helvanın üzerine 1 çay bardağı kadar yarım yağlı süt eklenmelidir. Süt ile tahin helvası uzun süre karıştırılmalıdır.

3Helva ve süt iyice karışıp kıvam aldıktan sonra içerisine 1 çorba kaşığı kadar limon suyu eklenmelidir. Bu helvaya hafif ekşi bir lezzet katacaktır.

4Son kez iyice karıştırılan helva süt karşımı ufak çömlek kaplara eşit olacak şekilde paylaştırılmalıdır. Bu aşamada kapların yağlanmasına gerek yoktur. Bunun sebebi tahin helvasının yağlı bir içeriğe sahip olmasıdır.

5Tüm çömleklere tek tek paylaştırılan helvalı karışım önceden ısıtılmış fırına konmalıdır. Fırının derecesinin 180 derece civarında olması yeterli olacaktır.

6Bu şekilde 15 dakika kadar pişirilen helvaların üzerinin iyice kızarması beklenmelidir. Bu aşamada yanma riski olduğundan fırının içi sık sık kontrol edilmelidir.

7Pişen helvalar fırından alındıktan sonra bir süre ılıması beklenmeli ve tam olarak soğumadan servis edilmelidir.

Fırında Helva Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Fırında Helva Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

8 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...