Sütlü İrmik Helvası Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 30 Ocak 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 5 dk
Pişme süresi: 30 dk
Kaç Kişilik: 4-6

Her yaşta insanın sevdiği sütlü irmik helvası yanında ikram edilen dondurma ile birlikte en lezzetli tatlılar arasında yerini almaktadır. Özellikle yerken tadının ağır olmaması nedeniyle fazla tüketilmektedir. Aşırı derecede tatlı olmaması ve yoğun bir tadı olmaması en önemli özelliklerinden biridir. Yanında ikram edilen dondurma ile birlikte daha hafif bir tat oluşmaktadır. Sütlü irmik helvası tarifi için yazının devamını okuyabilirsiniz. Vereceğimiz tarif 4 ile 6 kişilik olup daha fazla misafirleriniz varsa malzemelerinizin miktarlarını çoğaltabilirsiniz.

Sütlü irmik helvası tarifi nasıl yapılır?

Sütlü irmik helvasını yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta irmiğin her tarafının aynı derecede kavrulmasıdır. Bu nedenle ocağın üzerinde kavrulana kadar sürekli karıştırmanız gerekmektedir.

Sütlü irmik helvası tarifi için gerekli malzemeler

  • 1 su bardağı irmik
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 su bardağı ufalanmış fındık
  • 2 su bardağı süt
  • 75 gram tereyağı

Sütlü irmik helvası tarifinin yapılışı

1Tereyağını ve 1 su bardağı irmiği tencereye koyarak kısık ateşte kavurmaya başlamalısınız. İrmiğin her tarafının kavrulması gerektiği için sürekli kaşık yardımı ile karıştırmaya devam etmelisiniz. Kavrulduğu andan itibaren irmiğin rengi değişecektir ve rengi değiştiği anda 1 su bardağı ufalanmış fındığı da ekleyebilirsiniz.

2Biraz daha karıştırarak 1 su bardağı şekeri ilave etmeniz gerekmektedir. Son olarak 2 su bardağı sütü bir cezvede kaynatarak helvanın içine ilave edebilirsiniz. Ocağın altını kapatarak helvayı demlenmesi için bir süre kendi haline bırakmanız gerekmektedir.

3Helva ocakta dinlendikten sonra da dondurma eşliğinde servis edebilirsiniz. İsterseniz helvanın üzerine damak zevkinize göre fıstık, fındık ya da hindistan cevizi ekleyebilirsiniz. Pratik bir şekilde hazırladığınız sütlü irmik helvasını afiyetle yiyebilirsiniz.

Sütlü İrmik Helvası Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Sütlü İrmik Helvası Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
51star1star1star1star1star Based on 2 Review(s)

Yorumlar

29 Ocak 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...