Un Helvası Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 25 Mayıs 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 dakika
Pişme süresi: 40 dakika
Kaç Kişilik: 4 kişilik

Hafifliği ve içerisindeki besinler açısından oldukça lezzetli olan un helvası, yemeklerden sonra ikram edilebilecek kolay ve leziz bir tatlıdır. Öncelikle mutfaklarda kokusu ile ağızları sulandıran daha sonra tadımıyla ağızları tatlandıran un helvası yapılış olarak da oldukça kolaydır. Anneannelerimizin geleneksel tatlısı olan un helvaları, içerisinde yüksek besin değeri de bulundurduğu için sağlıklı beslenme açısından şerbetli tatlılara göre çok daha hafif bir tattadır. Un helvası nasıl yapılır diye merak ediliyor ise, yapılışı ve süresi çok kısa ve pratik olan tatlımızı, sizde sofralarınızda misafir edebilirsiniz.

Un Helvası İçin Malzemeler

  • 250 gram un
  • 250 gram tereyağı
  • 250 gram toz şeker
  • 250 ml. süt
  • 30 gram çam fıstığı. Siz isteğe göre ceviz ya da badem ile süsleyip, servis edebilirsiniz.

Un Helvası Yapılışı

1Tereyağı derin bir tencerede iyice eritilir. Tereyağının erimesi yeterlidir. Çok fazla bekletirseniz, yağ yanmaya başlayacak ve tereyağının o lezzetli kokusu kaybolacaktır.

2Eritilen tereyağının üzerine un ve çam fıstığı ilave edilerek, un ve tereyağının karışımı sağlanır. Burada bize yol gösterici olan fıstıktır. Fıstıklar kahverengi olana kadar kısık ateşte kavrulur. Yaklaşık olarak 40 dakika kavrulması gerekmektedir.

3Ayrı bir kapta 250 ml. süt kaynatılır. Toz şeker kaynayan sütün içerisine dökülür ve şekerin tamamen erimesi sağlanır.

4Diğer kapta kavrulan un içerisine, yavaş yavaş şekerli süt karışımı ilave edilir. Bu ilave aşamasında bir elimizle sütü dökerken diğer elimizle mutlaka unu karıştırmaya devam etmeliyiz. Aksi halde un karışımı topaklanmalara neden olacaktır.

5Un üzerine dökülen şekerli suyun kısık ateşte sürekli karıştırılarak, tamamen sütü çekmesi sağlanır. Helva kıvamına geldiğinde, ocağı kapatarak hafif ılık şekilde ikram edilebilir.

Un Helvası Nasıl Yapılır Videosu

Özet
Yemek Adı
Un Helvası Nasıl Yapılır
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

25 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...