Saray Helvası Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 5 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 1 saat
Pişme süresi: 1 saat
Kaç Kişilik: 10 kişilik

Helva çeşitlerinden olan saray helvası İzmit’e ait pişmaniye ile birlikte akla gelen ilk yiyeceklerden biridir. İkramlık açısından önemli bir tatlı olan saray helvası, üç malzemeli olarak kabul edilir. Kalori açısından hafif olmasa da, yenildiği zaman ağırlık hissedilmez. Saray helvası hazır satılanlardan değişik olarak ev yapımı saray helvası buzdolabında muhafaza edilmesi gerekir. Bu şekilde saklandığı zaman yaklaşık olarak 1 hafta kadar tazeliğini korunarak muhafaza edilebilir.

Saray helvası için gereken malzemeler:

  • 2 su bardağı pudra şekeri
  • 6 su bardağı un
  • 250 gram tereyağı
  • 3 yemek kaşığı pudra şekeri
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Saray helvasının püf noktası

Saray helvası mutlak surette sıcak haldeyken dilimlenmelidir. Bu işlemi yapmadan önce tepsiye düzenli şekilde yerleştirdikten sonra dilimlenir. Saray helvasını servis etmeden önce buzdolabında bekletilmesinin ardından servis edilebilir. Bütün malzemelerin bütünleşmesinin ardından tepsiden düzgün şekilde çıkması için yaklaşık olarak 1 saat buzdolabında bekletilmelidir.

Saray helvasının yapılışı:

1İçine malzeme yapışmayacak yayvan bir tencereye un dökülür. Kısık ateşte arada bir karıştırmak suretiyle un kokusu çıkana kadar kavrulur. Bu işlem yaklaşık yarım saat sürecek ve ardından sürekli karıştırıldığı için unun rengi değişmeyecektir.

2Un kavrulduktan sonra ocağın altı tamamen kapatılır. Biraz ılınması için de 15 dakika kadar bekletilmelidir.

3Ilınan kavrulmuş unun üzerine de pudra şekerini eklendikten sonra karıştırılır. Bir kaşıkla kenarlardan içeri doğru karıştırarak, unla şekerin bir arada bütünleşmesi sağlanmalıdır.

4Küçük bir sos tenceresinde tereyağını kısık ateşte eriterek kaynatılmalıdır. Tereyağı erir erimez hemen ocaktan alınmalıdır.

5Eritilmiş tereyağını un-şeker karışımının üzerine ekleyip ve kaşık yardımıyla biraz karıştırdıktan sonra el ile yoğrulmalıdır.

610 adet dilim elde etmek amacıyla 30×40 cm. ebatlarında dikdörtgen cam servis kabını zeytinyağı ile yağlanır.

7Helvayı tepsiye boşaltılıp, El ile sıkıştırdıktan sonra ve yayarak tepsiye düzenli şekilde yerleştirilir. Yükseklik farkı oluşmamasına dikkat edilmelidir.

8Saray helvayı tepsiye yerleştirmesinin ardından bıçakla dilimlenmelidir. Kesme işlemini de helva sıcak olduğunda yapılması çok önemlidir. Soğuduğu zaman düzgün şekilde kesilmez

9Tel süzgeç ile pudra şekerini dilimlenen saray helvasının üzerine yayılır.

10Helva oda ısısına gelince buzdolabına kaldırılır. En az bir saat kadar buzdolabında beklettikten sonra servis yapılır.

Saray Helvası Nasıl Yapılır Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Saray Helvası Nasıl Yapılır
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

5 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...