Tahin Helvası Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 28 Nisan 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 15 Dak
Pişme süresi: 10 Dak
Kaç Kişilik: 3 Kişilik

Pratik tatlı yapmak isteyenler için kısa zamanda hazırlanıp sunulacak tatlılardan bir tanesi de tahin helvasıdır. Marketlerde hazır şekilde bulunanı olsa da bu sağlık açısından önerilmemektedir. Sağlık için en uygun olanı temizliğinden ve kalitesinden emin olduğumuz yani evde yaptıklarımızdır. Özellikle kahvaltı sofralarında vazgeçilmez olunan bu tatlıyı herkes evinde yapabilmektedir.

Malzemeler

  • İki su bardağı elenmiş un
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 5 yemek kaşığı pudra şekeri
  • 7 yemek kaşığı tahin

Yapılışı

1İlk olarak derin bir tencerenin içerisine tereyağını koyarak kısık ateşte yakmadan eritiyoruz. Tereyağı sarı rengi aldıktan sonra unun tamamını koyalım. Kısık ateşte unu yakmama koşulu ile kavuralım. Eğer undan kendisine has kavurma işlemi geldiyse işlem tamamlanmış olur. Kavrulma işlemi tamamlanan unu ocaktan alalım. Eğer topaklanma olmuşsa kaşıkla topakları ezerek dağıtalım. İşlem sonlandıktan sonra unu mutfak robotuna koyalım ve iyice doğrayalım.

2Bu işlem unu daha pürüzsüz yaparak helvayı daha kadifemsi kıvama getirmek için gereklidir ve bu tahin helvası için bir püf noktadır. İyice ezilmiş ve topaklarını dağıtmış olduğumuz unu tekrar tencereye koyup ocakta tekrar kısık ateşte pişirelim. Bir yanda unu pişirirken diğer yandan da pudra şekerini tencereye koyalım. Pudrayı una kattıktan sonra topaklanma olacağından dolayı 7 yemek kaşığı tahini hemen tencereye ilave edelim. 7 yemek kaşığı tahini tencereye ilave ettikten sonra karıştırma hızını arttırmamız gerekmektedir.

3Tahin, un ve şeker birbirleriyle bütünleştiği zaman istenilen kıvama gelmiş demektir. İstenilen kıvama geldiği anda tencereyi ocaktan alalım ve karıştırmaya devam edelim. Düz bir cam kabın içerisine hazırlamış olduğumuz helvayı düzleyerek iyice yayalım. Kaşık ile bu işlemi yaptıktan sonra dilerseniz küçük kareler şeklinde dilerseniz farklı bir biçimde keselim ve sunuma hazır hale getirelim.

Tahin Helvası Nasıl Yapılır Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Tahin Helvası Nasıl Yapılır
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

28 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...