Saray Helvası Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 5 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 1 saat
Pişme süresi: 1 saat
Kaç Kişilik: 10 kişilik

İzmit’in meşhur lezzetlerinden biri olan ve birçok müdavini bulunan saray helvası yapımı her ne kadar zor gibi dursa da siz de evde kendi ellerinizle kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Az malzeme ile kısa sürede servise hazır hale gelen saray helvası, gelen konuklarınız için de en lezzetli ikramlıklar arasında yerini alacak.

Saray Helvası İçin Gerekli Malzemeler :

  • 6 bardak un
  • 250 gram tereyağı
  • 2 bardak pudra şekeri
  • Üzeri için 3 kaşık pudra şekeri
  • Servis tabağı için yarım yemek kaşığı zeytinyağı

Saray Helvası Yapılışı

1Saray helvası yapımı için önce unu yapışmaz ve düz olan bir tencerenin içerisine alın. Unu kısık ateşte yaklaşık yarım saat kadar kavurun. Unu kavurma işlemi bittikten sonra ocağın altını kapatın. Un ılıyana kadar bekleyin.

2Kavurmuş olduğunuz unun üzerine pudra şekerini ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Un ve pudra şekeri tam anlamı ile bütünleşinceye dek bu işleme devam edin.

3Bir tencerenin içerisine tereyağını koyun ve ocağın altını kısarak erimesini bekleyin. Eridikten sonra bekletmeden hemen ocağın üstünden alın.

4Erittiğiniz tereyağını un ve pudra şekeri karışımına ekleyin. Bu malzemelerin hepsini iyice yoğurun. Servis edeceğiniz kabı zeytinyağı ile yağlayın. Hazırlamış olduğunuz helvayı bu servis kabının içerisine iyice yayın. Helvanın her tarafının aynı yükseklikte olmasına dikkat edin.

5Servis tabağına yerleştirmiş olduğunuz helvayı bıçakla eşit boyutlarda dilimleyin. Dilimleme işlemini helvanın dağılmaması için mutlaka sıcakken yapmanız gerekiyor. Son olarak bir süzgeç ile pudra şekerini dilimlerin üzerine serpin. Hafif soğuyan helvayı buzdolabına koyun ve 1 saat bekletin. Saray helvası artık servise hazır.

Saray Helvası Yapımı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Saray Helvası Yapımı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

5 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...