Nefis Pıtırcık Helva

Yayınlanma Tarihi: 3 Haziran 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 5-10 dakika
Pişme süresi: 6-7 dakika
Kaç Kişilik: 2-3 kişilik

Pıtırcık helva yapımı için gerekli malzemeler

  • 2 çorba kaşığı kadar margarin, (yaklaşık olarak 100 gr)
  • 4 çorba kaşığı kadar sıvı yağ,
  • 7 çorba kaşığı kadar irmik,
  • 3 çorba kaşığı tepeleme un,
  • 1 çorba kaşığı kadar haşhaş,
  • 12 çorba kaşığı şeker,
  • 2 su bardağı süt.

Pıtırcık helva yapılışı

1Derin bir tencereyi ocağa alın ve tencereyi ısıtmaya başlayın. Tencere ısındıktan sonra 2 çorba kaşığı kadar margarin ve 4 çorba kaşığı kadar sıvı yağ koyun ve kızdırın. Yağlar kızdıktan sonra 7 çorba kaşığı kadar irmik ve 3 çorba kaşığı tepeleme un ekleyin ve unun kokusu çıkana kadar kavurmaya başlayın. İrmik ve un karışıp altın rengi gibi renk aldıktan sonra soğuması için bir kenarda bekletin. Hafif soğuduktan sonra bir iki tur çevirdikten sonra içine 1 çorba kaşığı kadar haşhaş ve 12 çorba kaşığı şeker ekleyin.

2Bütün hepsini tam anlamı ile karıştırın. İyice karıştıktan sonra ocağa alın ve ocağın altını kısık ateşe getirin. Tencerenin içine ılık veya soğuk sütü yavaş bir şekilde bir yandan karıştırarak dökmeye başlayın. Un ve irmik ılık sütü tam anlamı ile çekecektir. Tamamı ile sütü çektikten sonra birkaç defa karıştırın. Bir iki tur çevirerek karıştırdıktan sonra irmikler şişecektir.

3İrmikler şiştikten sonra altını kapatın ve ılımasını bekleyin. Helvayı bir kaseye dökün ve bir tatlı tabağına ters çevirin. Üzerine dondurma koyarak ve antep fıstığı serperek seviş edebilirsiniz. Pıtırcık tatlısını hemen tüketmelisiniz eğer helva soğur ise çok güzel olmayacaktır. Bu yüzden ocaktan aldıktan sonra hemen tüketmelisiniz. Daha şık bir görünüm kazanmasını istiyorsanız badem ve fındık ile süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun…

Nefis Pıtırcık Helva Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Nefis Pıtırcık Helva
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

3 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...