Sütlü İrmik Helvası Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 17 Mayıs 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 5 dakika
Pişme süresi: 30 dakika
Kaç Kişilik: 8 Kişilik

Evinizde çok hafif ve pratik bir bir tatlı hazırlamak için faydalanabileceğiniz sütlü irmik helvası tarifini deneyebilir ve kendinizi ya da sevdiklerinizi şımartan tatlı bir lezzet yaratabilirsiniz. Misafirlerinizin de çok sevebileceği lezzete sahip olan bu tatlıyı yapmak son derece kolay ve zahmetsizdir. Hatta tatlılar arasında yapımı en pratik olan tatlılardan biridir.

Sütlü İrmik Helvası İçin Malzemeler:

  • Yarım paket margarin ve ya 1 yemek kaşığı miktarı tereyağı
  • 2 su bardağı kadar irmik
  • 1 buçuk su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı süt
  • Yarım su bardağı kadar da dolmalık fıstık

Sütlü İrmik Helvası Yapılışı:

1 İrmik helvasını yapmaya başlarken ilk olarak derin bir tencerenin içine 2 su bardağı süt ve 1 buçuk su bardağı toz şeker konularak ateşin üstünde toz şekerli süt kaynatılır. Daha sonra bir başka derin tencere ocağa alınır ve içerisine margarin ya da tercihinize göre tereyağı konulur ve eritilir. Eriyen yağın içerisine dolmalık fıstıklar atılır ve rengi değişene kadar kavrulur. Rengi dönen dolmalı fıstıklara 2 su bardağı kadar irmik ilave edilerek kavurma işlemine devam edilir. İrmikler de hafif bir renk dönmesi oluncaya kadar kavurma işlemi sürdürülür. Daha sonra rengi dönen irmiklere toz şekerli süt karışımı dökülür. Ancak sütü irmiklerin üzerine dökerken dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde şekerli süt üzerinize sıçrayabilir.

2 Üzerine süt ilave edilen irmikler, aynen pilavda olduğu gibi suyunu çekmesi beklenir. Suyunu çeken irmik helvasının üzerine kapağı kapatılır ve 10 dakika kadar bir müddet demlenmeye bırakılır. Demlenme süresi tamamlanan irmik helvasından arzuya göre kaşıkla arzuya göre ise bir tepsiye dökmek suretiyle irmik helvası dilimlenerek servise sunulur.

Sütlü İrmik Helvası Yapımı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Sütlü İrmik Helvası Yapımı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

17 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...