Karadut Reçeli

Yayınlanma Tarihi: 18 Kasım 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 60 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Reçeller hem yaz mevsiminde hem kış mevsiminde kahvaltı sofralarında sıklıkla tüketilen atıştırmalıklardır. Reçel ve marmelatlar sevilen bütün meyvelerden yapılabilir. Meyvelerin şeker ile kaynatılarak koyu bir kıvama getirilmesi ile elde edilen reçeller bu sayede de uzun süre muhafaza edilebilirler ve bir seferde çok miktarda reçel de yapılabilir. Reçel yaparken kullanılacak olan şeker miktarı meyvenin ekşilik ya da tatlılık oranına bağlı olarak değişir. Karadut reçeli de az miktarda yapılan ve tadı damakta kalan mayhoş tatlı bir reçeldir. Karadut reçeli yapmak için aşağıdaki oranda malzemeleri kullanabilirsiniz.

Karadut Reçeli İçin Malzemeler:

  • 5 kilogram olgun karadut
  • 2 kilogram şeker (Kullanılacak karaduta göre şeker oranında ayarlanabilir)
  • Yarım limonun suyu

Karadut Reçeli Yapılışı:

1Karadut beyaz duta göre daha mayhoş olabilen ama aynı zamanda da daha büyük ve daha sulu olan bir meyvedir. Mevsiminde toplanan karadutlar reçel yapılarak uzun süre muhafaza edilebilir. Karadut reçeli için öncelikli olarak dutlar bir kez sudan geçirilir. Hassas bir meyve olduğu için elle yıkamak yerine bir torba ya da su dolu bir leğen ile bir kez yıkama yapılabilir. Yaprak ve saplar reçele girmemelidir.

2Büyükçe bir tencereye dutlar bütün şekilde atılır. Dutlara herhangi bir kesme ya da parçalama işlemi uygulamaya gerek yoktur. Çünkü ısı etkisi ile dutlar su bırakacak ve kendiliğinden eriyecektir.

3Tenceredeki dutlar su bırakmaya başladıktan sonra şeker ilavesi yavaş yavaş yapılır. İstenirse daha önceden dut ve şekerler karıştırılıp bekletildikten sonra da tencereye atılabilir.

4Kaynayıncaya kadar karıştırılan reçelin kıvamı reçel oluncaya kadar şeker ilavesi yapılır. En son yarım limonun suyu reçele koyulur ve kavanozlanarak muhafaza edilir.

Afiyet olsun

Karadut Reçeli Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Karadut Reçeli
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

18 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...