Şeftali Marmelatı Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 20 Kasım 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 dk
Pişme süresi: 30 dk
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Yaz meyveleri ile yapılabilecek en lezzetli tariflerden birisi de reçel ve marmelatlardır. Marmelatlar kahvaltılarda tek başına bile bir öğün oluşturan yüksek enerji değeri olan ürünlerdir. Hemen hemen her meyvenin marmeladı yapılabilir. Özellikle sıklıkla tüketilen ve tadına aşina olunan kayısı, çilek, kiraz ve şeftali gibi lezzetli meyvelerin marmelatları her zaman için daha çok tercih edilir. Şeftali marmelatı için mevsiminde olgunlaşan şeftalileri toplayarak işe başlayabilirsiniz. Marmelat yapımında kullanılacak olan şeftalilerin mümkün olduğunca oldun olması hem lezzet açısından hem de yapım kolaylığı açısından önemlidir. Olgun şeftalilerin kabukları kolay soyulur ve de çekirdekleri çok çabuk ayrılır.

Şeftali Marmelatı için Malzemeler:

  • 8 kilogram olgun şeftali
  • 2 kilogram toz şeker
  • 1 adet limon

Şeftali Marmelatı Yapılışı:

1Marmelatlık olarak seçilen şeftaliler bir kaba alınır ve sudan geçirilerek ya da suda bekletilerek yıkanır. Varsa saplarından ayrılır. Sonrasında kabukları soyulur ve ortadan ikiye kesilerek çekirdeklerinden ayrılır. Bu aşamada şeftaliden akan su da marmelata katılabilsin diye büyükçe bir kap kullanılmasında fayda vardır.

2Şeftaliler çekirdeğinden ayrıldıktan sonra rendelenerek ya da robottan geçirilerek püre yapılmalıdır. Oldukça yumuşak olan şeftalileri püre yapmak için robotlar daha uygun olur.

3Büyükçe bir tencereye öncelikli olarak şeftaliler konur. Daha etkin bir karıştırma olması için şeker kademe kademe koyulmalıdır. Şekerler her seferinde iyice karıştırılarak eritilmelidir.

4Tüm şeker koyulduktan ve eritildikten sonra şeftali ezmesi kaynayana kadar karıştırılır. Ezme yoğun bir kıvama gelmelidir.

5Tadı ve kıvamı ara ara kontrol edilen marmelat hazır olunca içerisine bir adet limonun suyu sıkılır. Limon hem marmelatın uzun ömürlü olmasını sağlar hem de lezzet verir.

Afiyet olsun

Şeftali Marmelatı Tarifi Videosu

Özet
Yemek Adı
Şeftali Marmelatı Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

20 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...