Kavurmalı Yumurta Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 24 Mart 2018 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 5 Dakika
Kaç Kişilik: 2 Kişilik

Sabah sofralarının vazgeçilmezi olan yumurta farklı şekillerde yapılmaktadır. Bunlardan en meşhur olanı ise herkesin sevdiği Kavurmalı Yumurta olarak bilinen özel bir yumurtadır. Evlerde ise genel olarak pazar kahvaltılarında en çok tercih edilen yiyeceklerden birisidir. Ülkemizde yumurta sadece sabah kahvaltıların da değil normal öğünlerde de çay ile beraber çok sevilerek yenilmektedir. Bu kavurmalı yumurtanın pratik, lezzetli ve hızlı yapılma şekli ise aşağıda anlatılmıştır.

Kavurmalı Yumurta Yaparken Kullanılan Malzemeler

 • 200 Gram kavurma
 • 1 adet orta boy soğan
 • 4 tane yumurta
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • Tuz
 • Karabiber
 • Pul biber

Kavurmalı Yumurta Yapım Aşamaları

 1. Küçük küçük veya blok şeklinde kesilen kavurmayı elinizle ya da küçük bir bıçak yardımıyla küçük parçalara ayırın.
 2. Kullanılacak tava ya da sahan ocakta orta ateşte ısıtılır. Kavurma parçaları renkleri koyulaşana ve yağı içine çekene kadar orta ateşte kavrulmaya devam eder.
 3. Yumurtayı yiyecek kişi sayısı ile orantılı olarak şekilde, kullanacağınız kadar yumurtanın sarısını dağıtmadan dikkatli bir şekilde tek tek tavanın içine kırılır.
 4. Yumurta beyazlarının tavanın geneline yayılmasını sağlayın. Tuzu yumurtaların üzerine gelecek şekilde bir miktar eklenir.
 5. İsteğe göre göre tavanın üzerine büyük boy, cam bir kapak kapatılabilir. Yumurta beyazları koyulaşıp, sarıları göz göz olana kadar yumurtalar kısık ateşte pişirilir.
 6. Servis tabağına konularak veya direkt olarak tavanın içinde hemen sıcak olarak servis edin.

Bu yumurtayı evinde yapacak kişiler için, yarım tatlı kaşığı tereyağı ile kuru soğan beraber kavrularak bu tereyağlı sosun içine kavurma etleri de eklenerek ve daha sonra bunların içine yumurta eklenerek pişirilmesi önerilir. İsteyen kişiler bu yumurtanın üzerine biraz kekik döküp, yumurtaya ekmek banıp afiyetle yiyebilirler.

Afiyet Olsun.

Kavurmalı Yumurta Yapımı

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kavurmalı Yumurta Yapımı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

24 Mart 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...