Lokmalık Çıtırlar Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 16 Aralık 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 25 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Fast food yiyeceklerinin hayatımıza girmesi ile mutfaklarda uygulanabilecek birçok yeni tarif de ortaya çıkmıştır. Özellikle tavuğun farklı versiyonlarda yapılması ve herkes tarafından da bu çeşitlerinin beğenilmesi hanımları da yeni tariflere yöneltmiştir. Tavuk ile yapılan çıtır lokmalar hem atıştırmalık olarak hem de yemeklerin yanında özellikle çocuklar için çok faydalı olmaktadır. Bu çıtırlar yapımı da kolay olan bir tariftir. Siz de lokmalık çıtır nedir diye merak ediyorsanız ve bu tarifi denemediyseniz tarif için gerekli malzemeleri almaya başlayabilirsiniz.

Lokmalık Çıtır İçin Malzemeler:

  • 400 gr tavuk göğsü
  • 1 su bardağı süt
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı kırmızı biber
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 su bardağı galeta unu
  • 1 adet yumurta

Lokmalık Çıtır Yapılışı:

1Tavuk göğsü küp küp şekilde doğranır. Bu esnada 1 bardak süt ağzı kapalı bir saklama kabına alınır. Üzerine tuz, karabiber ve kırmızıbiber alındıktan sonra karıştırılır. Doğranan tüm tavuklar bu marinasyon karışımının üstüne alınır ve kapak kapatılır. Süt tavuk parçalarının yumuşamasını ve dışı kızarırken içinin yumuşak kalmasını sağlayacaktır. Tavuk göğsü yağsız bir et olduğu için marinasyon ne kadar uzun tutulursa o kadar iyi sonuç elde edilir.

2Tavuklar marinasyon sütünden tamamen süzülür ve bir tabağa alınır. Tavaya sıvıyağ koyulur ve ısıtılır. Galeta unu yayvan bir tabağa serilir. Yumurta bir kaba kırılır ve hızlıca çırpılır.

3Alınan her bir tavuk parçası önce yumurtaya sonra da galeta ununa iyice bulandıktan sonra ısınan tavaya atılır. Maşa yardımı ile alt üst yapılarak istenen kıvamda kızarması sağlanır. Sıcak sıcak servis edilir.

Lokmalık Çıtırlar Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Lokmalık Çıtırlar Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

16 Aralık 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...