Kuşburnu Marmelatı

Yayınlanma Tarihi: 28 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Romatizma ve şeker hastalığı dahil her türlü sağlık problemine şifa olan kuşburnu, yalnızca çay yapımında kullanılmamaktadır. Kuşburnu marmelatı tarifi kuşburnunun en lezzetli hallerinden bir tanesidir. Şekersiz olarak da yapılabilen kuşburnu marmelatı az şekerle bile son derece lezzetli ve besleyici olmaktadır. Bu sebeple taze kuşburnu ile karşılaşıldığında kesinlikle beklenmemeli ve hemen kuşburnu marmelatı yapımına geçilmelidir. Kahvaltılarda reçel yerine tüketilebilecek bu marmelat kurabiyelerde ve keklerde de rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Kuşburnu marmelatı için malzemeler

  • 500 gram taze kuşburnu
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • 1-2 damla limon suyu
  • Ilık su

Kuşburnu marmelatı yapılışı

1Kuşburnu marmelatı tarifi için ilk adım kuşburnuları yıkamak ve ayıklamaktır. Bunun için yalnızca kafa kısımlarının kesilmesi yeterli olacaktır. Daha sonra bir tencereye alınan kuşburnuların üzerine 500 ml kadar ılık su eklemeli ve pişmeye bırakılmalıdır.

2İyice pişen ve yumuşayan kuşburnu, tencereden alındıktan sonra bir ezici yardımı ile iyice ezilmeli ve püre haline getirilmelidir. Püre haline gelen kuşburnuların suyu çıkacağından bu su bir tülbent yardımı ile süzülmelidir. Pürenin suyunun süzülmemesi marmelatın koyulaşmasını engel olacaktır.

3Bu aşamadan sonra sıra kuşburnu marmelatının yapımına gelmektedir. Bunun için suyu tamamen süzülen kuşburnu bir tencereye alınmalı ve üzerine 1 çay bardağı toz şeker ilave edilmelidir.

4Bu şekilde iyice pişirilen ve kaynamaya başlayan marmelatın üzerine 1-2 damlada limon suyu eklenmeli ve iyice koyulaşması beklenmelidir.

5Koyu bir reçel kıvamına gelen kuşburnu marmelatı ocaktan alınmalı ve beklemeden hemen kavanozlara doldurulmalıdır. Ağzı kapatılıp ters çevrilen kavanozlar kesinlikle bozulma ya da küflenme yapmayacaktır.

6Bu şekilde hazırlanan kuşburnu marmelatı istenildiği zaman tüketilebilecektir.

Afiyet olsun.

Kuşburnu Marmelatı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kuşburnu Marmelatı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

28 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...