Mantarlı Omlet Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 28 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 10 Dakika
Kaç Kişilik: 2 Kişilik

Omlet, yumurtanın varlığında beri var olan doyurucu bir yemek tarifidir. Daha çok kahvaltılarda yapılan ve tüketilen omlet akşam yemeklerinde bile tüketilebilen doyurucu ve sağlıklı yemeklerdir. Omlet denince akla gelen belli başlı bir omlet tarif yoktur. Birçok sebze ile yapılabilen omletlerden en ilgi çekeni mantarlı omlet tarifi olmaktadır. Mantar ve yumurta uyumunu en iyi şekilde yansıtan bu omlet, değişik tarifler denemek ve kahvaltıyı hareketlendirmek isteyen kişiler için idealdir.

Mantarlı omlet tarifi için malzemeler

  • 250 gram kültür mantarı
  • 3 adet büyük boy yumurta
  • 1 çorba kaşığı krema ya da süt
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı
  • 1 çorba kaşığı un
  • 1 dal taze soğan
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı tuz

Mantarlı omlet tarifi yapılışı

1Mantarlı omlet tarifini klasik omletlerden ayıran en önemli nokta sütle ya da krema ile hazırlanıyor oluşudur. Bunun için ilk adım yumurtayı omlet için hazır hale getirmek olmalıdır.

2Genişçe bir kap alınmalı ve 3 adet büyük boy yumurta bu kabın içerisine kırılmalıdır. Daha sonra üzerine geri kalan malzemeler yani 1 çorba kaşığı un, 1 çorba kaşığı krema ve önceden doğranmış olan taze soğanlar eklenmelidir.

3Taze soğanlar mutlaka çok küçük doğranmalı ve mantarların önüne geçmemelidir. Bu aşamadan sonra sıra baharatların eklenmesine gelmektedir. Baharat olarak 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşı pul biber ve 1 çay kaşığı karabiber eklenmelidir.

4Tüm malzemelerin bir araya getirildiği omlette tüm yumurtalar iyice çırpılmalı ve pişmeye hazır hale gelmelidir. Yumurtalar hazır olduktan sonra sıra mantarların hazırlanmasına gelmektedir. Mantarlar güzelce yıkandıktan sonra ince ince kıyılmalı ve yumurta tavasına alınmalıdır.

5Burada tereyağı ile iyice pişen ve küçülen mantarlara önceden hazırlanan yumurta karışımı eklenmeli ve yumurta pişmeye bırakılmalıdır.

6Pişme aşamasında çok karıştırılmaması daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır.

Afiyet olsun.

Mantarlı Omlet Tarifi Videosu

Özet
Yemek Adı
Mantarlı Omlet Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
0graygraygraygraygray Based on 1 Review(s)

Yorumlar

28 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...