Şeftali Marmelatı

Yayınlanma Tarihi: 22 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 40 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Reçel ve marmelatlar hem yaz hem de kış mevsiminde kahvaltıda tüketilen önemli besinlerdendir. Aynı zamanda marmelatlar meyveli tatlılarda, keklerde, yaş pastalarda ve bazı atıştırmalıklarda da süsleme ve lezzet verme amacı ile kullanılabilir. Marmelatlar reçellere nazaran daha küçük sürülebilir parçalar içeren ya da tamamen ezilmiş meyvelerden oluşur. Bu sebeple kaşıkla almak ya da yemek daha kolay ve pratiktir. Genelde yaz mevsiminde taze yaş meyvelerinden yapılan marmelatlar 1 sene gibi uzun kullanım ömrüne sahiptir. Bir yaz meyvesi olan şeftali de marmelatı yapılan meyvelerdendir. Diğerlerine göre soymak ve çekirdeklerini çıkarmak daha kolay olduğu için şeftali marmelatı yapmak oldukça kolaydır. Marmelat yaptıktan sonra önemli olan temiz kavanozlarda ve temiz kapaklar ile bu ürünü saklamaktır. Bu sebeple özellikle kış için hazırlanan ve uzun süre muhafaza edilmek istenen ürünleri koymak için mutlaka yeni kavanoz kapakları kullanılmalı ve kavanozlar da kaynatılmalıdır.

Şeftali Marmelatı için Malzemeler:

  • 4 kg şeftali
  • 1 kg toz şeker

Şeftali Marmelatı Yapılışı:

1Şeftaliler iyice yıkanır ve her biri ortadan kesilerek çekirdeği çıkartılır. Kabukları da soyulan şeftaliler 4-5 parçaya bölünerek mutfak robotuna atılır. 4 kilogram şeftalinin tamamı için aynı işlem yapılır.

2Büyükçe bir tencereye şeftali püreleri ve şeker ilave edilir. Kaynayana kadar hem şekerin erimesi hem de homojen bir karışım oluşturması için marmelat karıştırılır.

3Marmelat tamamen kıvam aldıktan ve her yeri eşit şekilde kaynadıktan sonra kavanozlara doldurulup sıcak bir şekilde kapatılır. Bu sırada kavanozlar ısıtılmış ya da kaynar sudan geçirilmiş olursa, marmelatların raf ve saklama ömürleri daha uzun olabilmektedir. Marmelat istenildiği an servise ve tüketime hazırdır.

Afiyet olsun

Şeftali Marmelatı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Şeftali Marmelatı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

22 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...