Kışlık Menemen Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 21 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 1 saat 50 dakika
Pişme süresi: 30 dakika
Kaç Kişilik: 6-8 Kişilik

Menemen hem yapılışı hem lezzeti açısından yaz kış vazgeçilmeyen yemekler arasındadır. İster sabah kahvaltısında isterseniz akşam yemeğinde yapıp, tüketebilirsiniz. Kışlık menemen hazırlama sebeplerinden en önemlisi, domateslerin yazın daha lezzetli oluşu ve bunun kış aylarına taşımak istenmesidir.

Kışık Menemen İçin Malzemeler:

  • 3 kg. Domates
  • 600 gr. Yeşil Biber
  • 1 Çay Bardağı Sıvı Yağ
  • 1 Tatlı Kaşığı Tuz

Kışlık Menemen Yapılışı:

1Öncelikle biberleri minik şekilde doğruyoruz. Burada sizin nasıl yemekten hoşlandığınız oldukça önemli. Kimi insanlar minik biberler tüketmeyi severken kimi büyük, iri biberleri menemende kullanmayı seviyor. Bizim tavsiye ettiğimiz minik minik doğramanız. Daha sonra domateslerimizin kabuklarını ince ince soyuyoruz. Burada kabuk soyarken dikkat edilmesi gereken ince soyabilmektir. Kalın soyulan kabuklar, domatesinizi azaltacaktır. Daha sonra domateslerimizi minik minik doğruyoruz. Malzemelerinizi iyice minik hale getirmek isterseniz robotta çektirmeyi tercih edebilirsiniz. Böylelikle menemen için malzemelerimiz hazır duruma geliyor. Her zaman mutfakta bir yemek yapılacağı zaman önce malzemeleri hazırlamak en önemlisidir. Aksi taktirde ocakta bir şeyler pişerken başka şeyleri soymak hem heyecan hem de stres oluşturacaktır.

21 çay bardağı sıvı yağı ocağa koyuyoruz. Ardından biberlerimizi ekliyoruz. Biberlerimizi tencereye ekledikten sonra rengi hafif dönene dek, ara ara karıştırarak pişiriyoruz. Yanmasına izin verilmemelidir, dikkatli olunmalıdır. Daha sonra hazırladığımız domateslerimizi ve tuzumuzu ekliyoruz. Menemeni kaynamaya bırakıyoruz. Kaynama işlemi sırasında içinde tuz olduğu için sıçramalar olabilir, orta ateşte kaynamaya bırakmak daha doğrudur. Eğer hala sıçrama devam ediyorsa daha kısık ateşte kaynamaya bırakılmalıdır.

3Daha sonra hazırladığınız menemen kavanozlarınıza, menemen hala kaynamaya devam ederken doldurmaya başlayabilirsiniz. Ancak menemenin tam olarak hazır olduğundan emin olunuz, doldurmadan önce. Daha sonra kavanozları ters çevirip, soğuyana dek bekletiniz. Daha sonra düz çevirip güneş görmeyen bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Kışlık Menemen Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kışlık Menemen Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

21 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...