Yoğurt Kaymağından Tereyağı Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 20 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 30 dakika
Pişme süresi: –
Kaç Kişilik: 6 kişilik

Tereyağı, kahvaltıların ve yemeklerin vazgeçilmezlerindendir. Doğal ev yapımı tereyağı artık pek bulunmadığı için hazır yapım tereyağları kullanılmaktadır. Bu da doğal tereyağından alınan tadı vermemektedir. Tereyağı yapımı çok zor görünen ancak sanıldığı gibi zor olmayan bir tariftir. Herkes evinde kolay bir şekilde kendi doğal tereyağını yapabilmektedir. Aşağıda yoğurt kaymağından tereyağı nasıl yapılır anlatılmıştır. Tariflere tam olarak uyulduğu zaman aynı tadı tutturmanız mümkündür.

YOĞURTTAN TEREYAĞI YAPIMI İÇİN GEREKLİ OLAN MALZEMELER

  • Yoğurt kaymağı
  • Buz
  • Su

YOĞURT KAYMAĞINDAN TEREYAĞI TARİFİNİN YAPILIŞI

1Öncelikle birkaç mayalama işlemi ile yoğurt kaymağı elde edilmelidir. 4 – 5 defa yoğurt kaymağı biriktirme ile tereyağı için yeterli kaymak elde edilmektedir.

2Alınan yoğurt kaymakları buzdolabı poşetine koyularak buzlukta saklanır. Biriken kaymak bir kavanoza alınır.

3Kavanozdaki kaymağın üzerine ılık su eklenir ve ağız kısmından 4 parmak boşluk bırakılır. Bu sayede rahat çalkalanabilmektedir. Kavanozun kapağı iyice kapatılarak çalkalanır.

4Yaklaşık olarak 10 dakika ılık suda bekletilen yağlar, suyun üzerine gelerek sudan ayrışır. Alınan yağların katılaşmaması için kavanozun içerisine 4 adet buz eklenir. Çalkalama işlemine devam edilir. Belirli bir süre çalkaladıktan sonra yağ birikmeye başlar.

5Kabın içerisine tülden yapılmış olan bir süzgeç yerleştirilerek kavanozun içerisindeki karışım süzülerek süzgece dökülür.

6Süzgeç iki ucundan tutulur ve kaldırılır. Musluğun altına koyularak üzerine soğuk su dökülür. Yağ bu şekilde iyice donmuş olur.

7Hazırlanan tereyağı uzun süre kullanılacak ise içerisine biraz tuz koyularak iyice yoğrulur. Kahvaltılık için günlük olarak kullanılacağında, kahvaltılık kabına koyularak yoğrulur. Tereyağından kalan su ekmek, börek ve peynir yapımında da rahatlıkla kullanılabilir.

Afiyet olsun

Yoğurt Kaymağından Tereyağı Yapımı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Yoğurt Kaymağından Tereyağı Yapımı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

20 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...