Limon Reçeli

Yayınlanma Tarihi: 7 Aralık 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 30 Dakika
Pişme süresi: 40 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Reçeller yaz aylarında taze meyvelerden yapılan şekerli atıştırmalıklardır. Kahvaltı sofralarında severek tükettiğimiz reçeller birçok meyveden ve hatta bazı sebzelerden bile yapılabilmektedir. Reçel yaparken kullanılan meyvenin aroması da oldukça önemlidir. Bazı meyveler reçel yaparken ısı etkisi ile ortaya farklı lezzetler de çıkarabilir. Bu sebeple reçelleri bilinen tarifler üzerinden yapmak her zaman için daha faydalıdır. Limon reçeli hafif mayhoş bir tadı ve farklı bir kıvamı olan bol şeker ya da pekmez ile tatlandırılan bir reçel türüdür. Aşağıdaki malzemeler ile siz de kendi limon reçelinizi yapabilirsiniz.

Limon Reçeli için Malzemeler:

  • 5 kg olgunlaşmış limon
  • 2 kg toz şeker

Limon Reçeli Yapılışı:

1Limon reçeli yaparken yalnızca olgun limon kullanılmalıdır. Olgun limonlar tamamen sapsarı olurlar. Limon reçelinde istenirse limonun kabuğu da kullanılabilir. Bunun için kabuk soyma işlemi yapılırken kabuklar ayrı bir yere alınmalıdır. Limon kabuğu soyulurken elinizin ve tırnaklarınızın asitten etkilenmemesi için eldiven kullanmanız gerekebilir.

2Limonların kabuğu soyulduktan sonra ele gelen beyaz kabuklu kısımlar da ayıklanmalıdır. Bu kısımlar reçelde acılık yapabilir. Soyulan limonlar kalın dilimler halinde tencereye alınır.

3Bir miktar şeker ile limonlar hafif hafif çevrilmeye başlanır. Bu esnada suyunu salacak ve çekirdekler de yüzeye çıkacaktır. Çekirdekler ezilmediği sürece reçelde acılık yapmaz. Bu yüzden isterseniz dilimlerken isterseniz de kaynatırken çekirdekleri çıkarabilir ya da reçelde bırakabilirsiniz.

4Şeker eridikçe ve su miktarı arttıkça bütün şeker ilave edilmelidir. Reçel kıvam alıncaya kadar kaynatılmalı ve tam soğumadan kavanozlara ya da kaselere aktarılmalıdır. Oda sıcaklığında ya da buzdolabında saklayacağınız reçelleri uzun süre sağlıklı tüketebilmek için su ile temas ettirmemeniz gerekir.

Afiyet olsun.

Limon Reçeli Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Limon Reçeli
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

7 Aralık 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...