Mantarlı Yumurta Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 5 Aralık 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 10 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Mantar, doğası gereği diğer sebzelerden farklı olarak protein yapısı içerir. Fotosentez yapmayan ve solunum ile büyüyen mantarlar bünyelerinde tıpkı hayvansal gıdalar gibi inanlar için oldukça faydalı yapı taşlarını sentezlerler. Bu sebeple de her zaman için sebzelerden farklı bir yerdedir. Kavurması, kızartması, pidesi ve daha birçok tarifi yapılan mantarlar yumurta ile birleşince de enfes tatlar oluştururlar. Mantarlı yumurta da bu tariflerden birisidir. Sadece iki malzeme ile çok kısa bir sürede yapılabilen bu yemek özellikle kahvaltılarda yüksek enerji ve protein deposudur.

Mantarlı Yumurta Tarifi İçin Malzemeler:

  • 200 gr kültür mantarı (şapkalı mantar)
  • 4 adet yumurta
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı ya da sıvı yağ

Mantarlı Yumurta Tarifi Yapılışı:

1Mantarlar yıkanır ve şapka kısımları ayrılır. Sap kısımları kullanılabilecek durumda ise alınır, değil ise sadece şapka kısımları kullanılır.

2Mantarlar küp küp yapılabileceği gibi daha çabuk pişmesi için ince ince dilimler halinde de kullanılabilir. İstenilen şekilde tüm mantarlar doğranır ve içine yağ konulmuş olan ısınan tavaya atılır.

3Yağ olarak ister sıvıyağ isterseniz de tereyağı kullanabilirsiniz.

4Mantarlar tavaya alındıktan sonra hafifçe çevrilerek suyunu bırakması sağlanır. Bu sırada yumurtalar başka bir kasede kırılarak karıştırılır. İçine tuz ve karabiber ilavesi yapıldıktan sonra çırpılarak erimesi sağlanır.

5Mantarlar suyunu çektikten sonra hafif renk değiştirmeye başlarlar. Bu esnada kasede çırpılmış şekilde başlayan yumurta mantarların üzerine dökülür. Tavanın altı kısılarak kapağı kapatılır. Yaklaşık 3 -4 dk. sonra da hem yumurtalar hem de mantar dilimleri tamamı ile pişmiş olur.

6Sıcak şekilde sofraya tava ile servis edilir.

Afiyet olsun.

Mantarlı Yumurta Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Mantarlı Yumurta Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

5 Aralık 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...