Absent Yeşil Peri

Yayınlanma Tarihi: 5 Mayıs 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 5 dakika
Pişme süresi: –
Kaç Kişilik: 4 kişilik

Birçok bitkinin damıtılmasıyla elde edilen, yüksek alkol oranına sahip bir içecek olan absent uzun seneler boyunca Avrupa’da yasaklı içecekler arasında yer aldı. Yasaklı senelerden sonra, içerisindeki alkol ve pelin otundan gelen ”thujone” miktarı azaltılması sonucunda serbest bırakılmıştır, buna rağmen, absent hala geleneksel yöntemlere sadık kalınarak hazırlanmaktadır. Hakkında anlatılan şehir efsaneleri bir yana, özel bardağı ve kaşığı ile, hazırlaması bile başlı başına bir ritüel olan yeşil peri iki farklı yöntemle hazırlanabiliyor.

  Absent Yeşil Peri İçin Gerekli Malzemeler

  • Absent
  • Absent bardağı veya likör bardağı
  • Absent bardağı veya likör bardağı
  • Ölçü : 1 ölçek absent, 3 ölçek su

Absent Yeşil Peri Yapılışı

1Bardağa 1 ölçe absent koyun. Absent kaşığını ya da çatalı bardağın üzerine yerleştirin ve 1 tane küp şeker koyun, soğuk suyu yavaş yavaş şekerin üstüne dökerek erimesini sağlayın. Şeker eridikten sonra iyice karıştırın. Yeşil peri servise hazırdır. Diğer bir yeşil peri hazırlanışı tarifi ise alevli absend dir.

2Bir bardağa 1 ölçek absent koyun. Bir kesme şekeri bardağa hafifçe batırın ve bardağın üstüne yerleştirdiğiniz absent kaşığının üzerine koyun. Şekeri çakmakla yakıp tutuşturun. Şeker eriyene kadar birkaç dakika boyunca yanmasını bekleyin. Şeker eridikten sonra, bardağın üzerini kapatarak ateşi söndürün. İyice karıştırdıktan sonra, 3 ölçek soğuk suyu ekleyin ve afiyetle için ve sevdiklerinizle paylaşın.

319. yüzyılda Avrupa da popüler olan yeşil peri halüsinasyon görmeye sebep olduğuna inanılır. İlk bardaktan sonra, olmasını istediğiniz olayları sanki olmuş gibi görürsünüz. İkinci bardaktan sonra hiç yokmuş gibi olur. Sonra ise gerçekte nasılsa aynen o şekilde görmeye başlarsınız, bu dünyanın en berbat duygusudur.

Özet
recipe image
Yemek Adı
Absent Yeşil Peri
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
2.51star1star1stargraygray Based on 3 Review(s)

Yorumlar

5 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...